Web Tasarımın Yıllar İçinde Oyun Alanında Değişimi

son 10 yıl içinde bağımsız oyun üretiminin  içten içe dünyayı sardığını ve büyük bir hızla büyümeye devam edecek şekilde devem ettiğini görebiliriz. Tam tersi olarak perakendede  dijital indirmelerde de düşüş olduğunu gözlemledik.

Oyun demografisi, tüm insanları kapsayacak şekilde çarpıcı şekilde değişti.Teknoloji gelişti ve oyunlar daha kaliteli daha akıcı olmaya başladı.4K çözünürlükleri daha akıcı ve hızlı gösterecek teknolojiler geliştirildi ve bu seçeneklerin hepsi tek bir oyunda yer aldı.

Oyunun Tarihi ve Evrimi

Grafik tasarımdaki büyük değişimin açtığı yol ile oyun oynamanın çok daha net resimler elde etmek için ilerlediğini düşünmek farklı düşündürebilir. Bi ara yapımcılar bilgisayarların erişim belleğini (RAM)  sınırlanmaları yüzünden , oyun yaratıcıları daha önce web sitelerinde daha fazla oyuncu ile etkileşim kurabilmek için sadece metinlere güvenmek zorunda kaldılar.

Görsel tabanlı oyun ortamlarına   geçiş başladığında bile işlem gücü sınırları grafiklerin şu anda alıştığımıza kıyasla ilkel olduğu anlamına geliyordu.

Atari 2600, 1977 yılında piyasaya sürüldüğünde teknolojik bir atılım olarak övülen cihazda aslında çok az belleği (RAM) vardı. Oyun bilgisayarları ve konsollar artık görüntüleri kullanabilir bir şeye dönüştürebilen özel CPU’lara sahip oldu.

Ödeme yöntemleride bu yeni dönemde gelişti. En son trend olan ödeme yöntemi kripto para ödemelerini kabul eden çoğu şirketler bu trende ayak uydurmakta.

1990 yılında gelişmekte olan bilgisayar oyunları için dönüm noktalarından birisiydi. Çok fazla yaratıcı  yayıncı piyasaya çıkmıştı. Teknoloji ilerledikçe oyun. konsollarıda ortaya çıkmaya başlamıştı.

Örneğin Sony, Playstation oyun cihazını 1994 yılının sonunda piyasaya çıkardı. Sony için büyük bir başarıydı. Çeşitli oyunları ile çok beğenilmişti.

2000 yılında yine piyasaya çıkan Playstation 2 bir bilgisayardan daha üstün görsellere sahipti. Bu yüzden bilgisayarlara olan oyun ihtiyaçlarını Playstation 2 ile karşılamaya başladılar.

 

Oyunların yaratılması ve yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya bir sanatın çıkması , kullanılan teknolojiler ile oyunu oynamak için gereken ve sürekli artmakta olan bilgi işlem gücünün nasıl kullanılacağını anlayan tasarımcıların öngörülerinin de bir kanıtıdır.

Flamaların Yükselişi

Son on yılda sadece birkaç popüler dergi kaldı. Yeni oyun haberlerini internetten duymaktayız. Eskiden böylemiydi? Eskiden çıkacak oyunun dergilerde incelerdik grafiklerine sayfa üzerinden bakardık.  Bu kadar web sitesi yoktu. Haftalarca dergileri beklerdik.

En tanınmış oyun geliştiricilerinde bazılarının isteklerinde, olabildiğince gerçekçi oyunlar üretmek  , grafik tasarım ve bilgisayar teknolojisindeki ilerlemelerin avantajlarından yararlandı. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick  bu yeniliklerin başında gelenlerden birisidir.

1991’den beri Activision Blizzard CEO’su olarak görev yapıyor Call Of Duty , Candy Crush ve World of Warcraft gibi tanınmış oyun markalarının oluşumunda önemli rol oynamıştır. Call of Duty gibi sistemlerin oyunlar için grafik tasarımını ilerlemeler olmadan inşa etmeseydi hiç bir şey düşünülmezdi.

Oyun dünyası gelişmekte ve biz Ankara Web Tasarım ekibi olarak sizlere bunları sunmaktan keyif alıyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.