WEB TASARIM TEMELLERİ-KULLANICI DOSTU WEB SİTESİ PARÇALARI İLE YAPMA

Web siteler , ileriyi görebilen işletmeler için fırsatlar dünyasına açılabilir. E-ticaret geleceğin yolculuğu ve bir çok dayanak oluşturmanın  ilk adımı iyi bir web sitesine sahip olmaktır.

Günümüzde bir web sitesi edinmek çokta zor değildir. İstenildiğinde bir freelance web sitesi oluşturucu ile anlaşabilir, size hizmet verebilir. Bununla birlikte yapmanın en etkin ve uygun maliyetli yolu, Profesyonel WordPress Geliştirici kiralanabilir.

İşletme ne isterse istesin , web site oluşturmak için temeller aynıdır. Başarı odaklı bir web sitenin iyi düşünülmüş, güzel tasarlanmış ve en önemlisi kullanıcı dostu olması gerekiyor.

En son kısım işletmeler için çok daha önemlidir. İnternet önemli bir pazar haline gelen günümüzde, bir siteyi kullanıcı dostu yapmak oldukça zordur.Bazı araştırmalar kullanıcıların dikkatlerinin oldukça azaldığını tespit edilmiştir. Bunu da aklınızda tutarak web sitenizi en iyi şekilde yararlanılacak ve odaklanılacak bir web sitesine çevirmek için gereken ana bileşenler şunlardır.

Web Sitenizin Kararlılığını Sağlayınız

İnternet üzerindeki pazarınızının sürekli açık olması için web sitenizin her zaman çalışır durumda olması gerekir. Eğer kullanıcılar siteyi görüntülemiyorsa siteniz ne kadar iyi olursa olsun ya da. ne kadar kullanıcı dostu olursa olsun o site bir işe yaramaz. Bu yüzden yapılan sitenin kesintileri en aza indirmek gerekir. Bunun için gerekli geliştirme ve optimizasyonları yapılmalıdır.

Web siteleri geliştirmek profesyoneller için bile kolay bir iş değildir. Yineleme süreleri değişken bir süreçtir. İlk iş , işin parametrelerinin ne olduğu bulmaktır.

Projenin amacını ve hedefini bilmek gerekir. Neler yapabilir ve ne zaman yapabilir? Planı geliştirmenin zamanında değişirse ne olur ? İyi bir web sitenizin olmasını istiyorsanız bunlara cevap bulmalısınız. Eğer bu sorulara cevap bulmadan web site yaparsanız geliştiremezsiniz ve yapmak istediğiniz herşeyde aksama olacaktır.

Potansiyel problemlerin çözümü basittir. Proje başında iyi geliştirici edinin. Ayrıntıları birlikte inceleyin. Onlar ile ciddi, dürüst ve açık olun.

Web sitesi karalılığı önemli bir faktördür. Web sitesinin kendisini nasıl beslediğidir. Günümüzde sürekli ucuza iş yaptırmayı istiyoruz. Bunun için ücretsiz barındırma hizmetleri var ama sunucu problemleri olabiliyor. Olmaması için barındırma hizmetine biraz harcama yapmayı düşünebilirisiniz.

Erişilebilirliğe Odaklanma

Web sitesini oluştururken önemli olan bir diğer husus da erişilebilirliktir. Bu web sitenizin tüm platformlarda ve tüm tarayıcılarda sorunsuz çalıştığından emin gerekmektedir.

Çoğu şirketler , masaüstü cihazlar için güzel görünen bir web sitesine sahip olmak için her şeyden önce geliyor. Mobil cihazları ve ya diğer tarayıcılar aracılığı işe erişilebilir olma hedefi genelde sonradan geliştirme ile yapılıyor. Günümüzde masaüstü cihazlar daha az kullanıldığı için günümüzde olan çoğu firmaların web siteleri çok verimsiz olmaktadır.

2021’in ortalarından itibaren Google , mobil uyumluluğunu aramalar için bir sıralama faktörü haline getirdi. Bu, bir web sitesinin mobil kullanıcılar için optimize edildiğinden emin olmalıdır. Yoksa kullanıcı bu deneyimi başka sitelerde arayacaktır.

Bu nedenle İnternet pazarında başarılı olmak için web sitelerini ilk günden itibaren mümkün oldukça erişilebilir hale getirmelerine odaklanmalıdır.

Gezinebilirlik İçin Tasarım

Web sitemizin bir diğer önemli unsuru gezinebilirliktir. Eğer web site içinde gezinmek kullanıcıyı çok zorlarsa problem yaşayabilirsiniz. Gezinmeyi doğru yapabilmek için doğru ve kolay bir tasarıma özen göstermek gerekmektedir. Her zaman ikinci şansınız olmayabilir.

İyi bir web sitesi tasarımının dikkat edilmesi gerek birçok yönü vardır ve proje sonunda tüm temellerini kapsamanız gerekecektir. İyi bir kullanıcı arayüzünün temel taşı, gezilebilirlik muhtemelen en önemlidir. Neyse ki, başarıyı elde etmek beklediğinizden daha kolay olabilir.

Sayfalarınızda belirli öğeleri vurgulamak için renk paletinizi kullanabilirsiniz. Renk sınırı olmadığı için rahat olabilirsiniz. Tasarımınızın belirlik öğelerini koyu bazılarının renklerinde kontrast kullanabilirsiniz. Kullanıcıların daha çok tercih edeceği öğelere çarpıcı tasarım kullanın.

Web sitenizin sayfalarından açıkça etiketlendiğinden emin olun. Tasarımınızın bu etiketleri çağrıştırdığından emin olun. Bu sizin tasarımızı daha agresif hale getirecektir.

Son olarak, web sitenizde farklı sataş stratejilerini çok kullanmayın. Açılış sayfaları , açılır pencereler tasarımınıza farklı bir tat katabilir.Yinede aşırıya kaçmak iyi değildir. Ankara web tasarım olarak sizlere bu gün iyi bir web sitesi tasarımını parça parça anlattığımız yazımızı sunduk. Sonraki yazılarda yine burada görüşmek üzere.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.