WEB TASARIM DEĞİŞİMİ NASIL OLACAK?

5 yıl sonra web tasarımın nerede olabileceğini biliyor musunuz?

Aslından yarın ne olacağını bile tahmin edemezken ya da bilemezken bu sorunun yanlış bir soru olduğu görülebilir. Ancak gelişen teknolojiler ile 5-10 yıl sonra ne olacağını öngörebiliriz. Web tasarım her zaman dijital ortamda sürekli gelişen ve değişen trendler üzerinden tanımlanmaktadır.

Bunun tahminlerini doğru yapabilmek için size zamanda sörf tadında bilgiler için internetin derinliklerine inip araştırmalar yaptık.İşte web tasarımın göstereceği olası değişiklikler:

AI ve CHATBOT’LARIN ENTEGRASYONU

AI, kuşağımızın en tartışmalı konusu olabilir. Bazılarının potansiyel korkuları, ondan alabileceğimiz küçük faydalardan daha ağır basıyor gibi gözükebilir. Makineler dünyayı ele geçirene kadar, Yapay zeka ilerinin web tasarımını için önemli rol olacak.

Popüler uygulamalar bazen chatbot kullanabiliyorlar. Çoğunlukla da 7/24 gelen ziyaretleri meşgul tumak için kullanıyorlar. Genelde belirli görevleri yapıyorlar.SSS’leri yanıtlayabilirler, şikayet kaydı alabilirler yani kısaca müşteri hizmetleri olarak kullanılıyor. Günümüzde bir çok şirketinde kullandığını görebiliriz.

Tabiki teknoloji ilerledikçe e-ticaret, yapay zeka, sohbet robotları, otomatikleştirilmiş alışveriş yapan kişi gibi gösterilebilir ve web tasarımda yeni çağın izlerini gösterebilir.

SÜRÜKLEYİCİ 3D RESİMLER(VR)

Sanal gerçeklik, hissedildiğinde çok agresif hissettirse de ,henüz gelişme aşamasında. Web’de sanal gerçekliği hayata geçirmek için gereken sistemler yükseltmeleri , yakında gelecek için düşünülmeyecek kadar geniş bir kapsamı vardır. Ama olma olasılığı da vardır.

Ulaşana kadar , 3D grafikerler sayesinde sürükleyici bi deneyim ön planda olacak.Hayal edin sistem fiziksel ve dijital ortamı bir arada yapacak bir ekranda web sitesinden söz ediyoruz.

Tabiki bu şu anda düşünülen ve hayata geçmesinin uzun zaman alacağı bir durum. Ama gerçek olduğunda büyüleyici olacaktır.

VERİ BİLİMİNİN ENTEGRASYONU

Web siteleri artık markalar için tek durak değil. Çeşitli cihazlar için internet dünyasında müşteriye ulaşmak daha kolay bir hal alıyor. Web tasarımı, değişken araçlar ile eş zamanlı olarak uyum sağlamak veri akışı üzerine kurulacaktır.

Gelecek veri bilimcisi ve web tasarımcıları kutuya koyarak sinerjik bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve işbirliği yapmalarına ihtimal doğacaktır.

ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK(AR)

Günümüzde kullanılan bir teknoloji e-ticaret siteleri için müşterilerinin oldukça istediği bir gereksinim olmuştur. E-ticaret sitelerinde alışveriş yapanların %60 ile %70 aralığında arttırılmış gerçekliğin sürümlerini uyguladığını ve web sitesine girmeyi tercih ediyor.

İlerleyen zamanlarda AR her platformdan desteklemek için donanım ve yazılıma ciddi ihtiyaç olacak. Akıllı cihazlardan giyilebilir teknolojilere kadar tasarımcılar dünyayı gerçek şekilde yansıtacak  etkileşimi yaratmak zorunda kalacaklar.

Web siteleri, siteye gelen kullanıcıların bakış açışını bozmak yerine düzelterek görüntülenebilen küçük bir duruş sergileyerek buna adapte olabilirler.  Harika bir denge devreye girecektir.

SES ARAYÜZÜ

Dünyada takipçisi çok olan arayüzler var, bunlar Alexa, Siri ve Google Asistan. Basit bir komutla sizin ihtiyacınızı hızlı bir şekilde ekrana yansıtan bir sisteme sahipler. Size cevapta verebiliyorlar. Bazen ekrana bakmaya gerek duymuyorsunuz.

Web tasarımı, konuşmalar için bir düzen sürecinde ve bunu tam anlamıyla benimsemelidir. Bu kavram temsil ettiği tüm temellerin tamamen alt üst edilmesi olacaktır. Her ne kadar   şu anda sınırlı bir kullanım olsa da ileride çok daha farklı şeyler yapan sesli komut arayüzleri çıkacaktır.

DİNAMİK HİKAYE ANLATIMI 

Web sitenizi çalışır durumda tutmak için, siteye giren kullanıcıları her koşulda meşgul eden bir dinamik hikaye anlatımı gerekir. Her tıklamanın veya dokunmanın mantığı bir deneyim haritası oluşturmaktır. Bazı ajanslar , kitlelerin  ilgilerini çekecek kampanyalar yapıyor ve bu kampanyalar ile kullanıcıları benimsetiyor.

ÇÖZÜM

Dünyadaki teknoloji Çevresindeki her şeyi kontrol edebilecek kadar çok hızlı. Bazı senaryolarda web sitelerinin geleceği kullanıcı odaklı olacağını göstermektedir. Ankara Web Tasarım olarak kullanıcılara dijital gerçekliğinin bir parçası olarak hissetmesi ve temas noktalarının belirlenmesi için daha yenileyici bir düşünce için gerekli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.