TikTok vs Instagram: Sosyal Medyada Hangisi Daha İyi?

TikTok vs Instagram: Sosyal Medyada Hangisi Daha İyi?

TikTok sosyal medya platformları arasında etkisini arttırmaya gittikçe devam ediyor. 2020-2021 yılları arasında toplamda 2.1 milyar kullanıcıya ulaştığı tahmin ediliyor. TikTok’un bu kadar gelişeceği diğer platformlar tarafından tabii ki de tahmin edilemedi. Gelin iki uygulamayı da yakından inceleyelim.

Instagram son güncellemelerle birlikte artık TikTok’ta bulunan özellikleri kendi uygulamasına geçiriyor ve bunu kullanıcılar fark ediyor. Uygulamalar gittikçe daha da benzer hale geliyor. Instagram bu güncellemeleri Snapchat popüler olduğunda da meydana getirmişti. Artık şöyle söyleyebiliriz Instagram diğer uygulamaların toplaması gibi olmaya başladı.

Son zamanlarda sosyal medyada popüler olan iki uygulamaya yakından göz atarak karşılaştırmaya başlayalım. Yazımıza ilk olarak Instagram nedir? Sorusunu sorarak giriş yapalım.

Instagram nedir?

Instagram nedir? - Ankara Reklam Ajansı

Instagram, tarih vermek gerekirse 6 Ekim 2010 yılında kullanıcılar için kullanıma sunulan bir sosyal medya platformudur. Facebook’a aittir ve aktif olarak 1 milyardan fazla aktif kullanıcı barındırmaktadır. Uygulama hem web hem mobil uyumludur. Instagram’ın genel özellikleri fotoğraf ve video paylaşım yapılabilmesidir. Uygulamayı kullanan kullanıcılar takipçilerinin paylaşımlarını, beğenilerini ve yorumlarını  kolayca görebilirler ve dm sayesinde etkileşime geçebilirler.

TikTok’un popülerleşmesiyle birlikte Instagram video paylaşım özelliklerine daha da fazla odaklanmaya başladı. Instagram’ı kullanan kullanıcılar için artık üç tarzda video paylaşım özelliği bulunmaktadır. Bunları söyleyecek olursak eğer; Hikayeler, IG TV, Reels. Hikayeler, 24 saat içinde kaybolabilir ya da öne çıkarılanlara eklenebilir. IGTV, uzun zamanlı içerikleri yükleyebileceğiniz bir alandır. Reels, son güncellemeyle birlikte geldi ve tam olarak TikTok’un benzeri diyebiliriz.

İki platformu da kullanan kullanıcılar, hayat  tarzı, yemek ve moda alanında platformlarda büyük takipçi sayıları kazandılar. TikTok’un popülerliği gittikçe arttığı için çoğu influencerda artık TikTok uygulamasına geçtiğini söyleyebiliriz.

TikTok nedir?

TikTok nedir?- Ankara Reklam Ajansı

TikTok nedir? Sorusunu sorarak TikTok bölümüne geçiş yapalım. TikTok eski adı Musical.ly’dir. 2014 yılında kurulmuş bir video akışı ve paylaşım yapma platformudur.Başlangıcında 15 saniyelik müzik videoları oluşturmak için tasarlanıldı fakat 2017 yılında Musical.ly Bytedance tarafından satın alındı ve  2019 yılında TikTok adını alarak yeniden kullanıcıların kullanımına sunuldu.

Günümüzde TikTok’tan bahsedecek olursak eğer kullanıcıların müzikler eşliğinde dans ettiği, skeçler düzenlediği ve toplum hakkında genel olarak videolar hazırladığı 60 saniyelik kısa videolar diyebiliriz. Özellikle Z kuşağı arasında TikTok sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan uygulamadır diyebiliriz.

Dünya çapında TikTok Ocak 2021 itibariyle toplamda 2.6 milyardan fazla indirildi. Dünya’da oluşan salgın sayesinde evde durmak zorunda kalan insanlar sayesinde hızlı bir şekilde büyüme sağladı.2020’nin ilk üç ayında Apple ve Android telefonlarda toplamda 315 milyon kez indirilerek dünyada en çok indirilen uygulaması haline gelmişti.

TikTok VS Instagram: Uygulamalar Arasındaki Farklılıklar

Müzik Seçenekleri ve Video Düzenleme Özellikleri

TikTok,TikTok’un ses kütüphanesi sayesinde tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilen ve kolayca erişilebilen bir ses kütüphanesidir. Instagram Reels ile karşılaştıracak olursak eğer  işletme profillerin müzik özelliğine erişilmesine izin verilmiyor. Reelslerine müzik eklemek isteyen işletme hesapları, kendi seslerini kaydetmeye, başkalarının orijinal sesini kullanmaya, telifsiz müzik kullanarak veya reelslerini platform dışında üreterek paylaşmalıdır.

TikTok ayrıca Instagram Reelsden daha fazla efekt,şablon ve filtreye sahiptir. Instagram efekt kütüphanesinde video efektleri sınırlı sayıdadır. Reels ve TikTok arasında  büyük bir fark daha vardır. TikTok’ta Duet,Reaction ve Stitch gibi özellikler var iken Reels’de bu özellikler mevcut değildir.

Instagram Algoritması Nasıl İşliyor? TikTok Algoritması Nasıl İşliyor?

TikTok’un sizin için sayfası daha gelişmiş ve ilgi çekici bir algoritmaya sahiptir. Instagram’ın keşfet sayfası ile eşdeğerdir.Kullanıcıların kullanımına göre çok daha özelleştirilmiştir ve tam dikey ekran deneyimi ve kaydırma özelliğini sunar.

Instagram, TikTok’a dönüşüyor gibi görünse de uygulamalar arasında büyük farklılıklar hala var. TikTok’ta benzersiz video içeriği, sürekli olarak gelişen sosyal medya ortamında büyük rekabet üstünlüğü sağlar. Anca Instagram, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisidir ve bu avantajını kaybedeceğini hiç düşünmüyoruz. Instagram henüz inceleme ya da siyasi engellerle karşılaşmadı ama TikTok bu sorunlarla karşılaşmaya devam edecek gibi gözüküyor. Instagram mı yoksa TikTok mu daha iyi sorusunu sadece zaman gösterecek.

Ankara Reklam Ajansı olarak hazırladığımız bir  karşılaştırmanın  daha sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz  ve vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bizlerle birlikte profesyonel tasarım ya da yazılım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız eğer aşağıda iletişim numaramız veya mail adresimiz bulunmaktadır. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Ankara Reklam Ajansımızı sosyal medya hesaplarını  takip etmek isterseniz eğer; Twitter   veya Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.