Tasarımcı Olmak Size Uygun Mu ? (Sormanız Gereken 7 Soru)

Hayaliniz tasarımcı olmak mı ? Profesyonel bir web tasarımcı olmak ve geçimini bu şekilde sağlamak çoğu insana hayal gibi geliyor. Kendinizi iyi hissetirecek faydalı yaratıcı ve güzel projeler yapmak kendinizi oldukça mutlu edecek ve kariyerinizden memnun olabilirsiniz. Ancak tasarım ve web tasarım mesleği herkes için olmayabilir.

Bu mesleğin size uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Web tasarımcı veya tasarımcı olarak çalışmaya başlamadan önce kendinizde sorgulamanız gereken birkaç soru var. Bu sorulara cevap verirken egoistçe davranmamanız kendinize olabildiğince dürüst olmanız gerekmektedir. Tasarım kariyerinizin size uygun olduğunu anlamak için  5-6 yıl harcamadan ihtiyaç duyduğunuz becerilerini öğrenebileceğinizi anlayın.

  • Çalışacağın takıma uyum sağlayabilir misiniz?
  • Tasarım gözünüz var mı?
  • Eleştirilere nasıl cevap verirsiniz?
  • Yaratıcı bloglarda araştırma yapıyor musunuz ?
  • Masa başında uzun çalışmaktan rahatsız mısınız?
  • Kariyerinde öğrenmeye ve gelişmeye sürekli açık mısınız ?
  • Sıkıcı olan işlerin üstesinden gelebiliyor musunuz?

1-Çalışacağın takıma uyum sağlayabilir misiniz?

Bazı tasarımcılar freelance olarak çalışsa da , çoğu tasarımcılar bir ekibin parçası olarak çalışırlar.Eğer çevrenizde sizden başka tasarımcıların bulunması sizi rahatsız ediyorsa o zaman ya freelance tasarımcı olarak devam edeceksiniz ya da tasarım kariyeri size uygun olmayabilir.

Freelance tasarımcıların ilk önceliği yalnız çalışmak,  Yalnız çalıyor olmak tasarım kariyerinizin olmayacağı anlamına gelmez.Kariyer yolunuzu hakkında özel olduğunuz anlamına gelebilir.

Küçük projelerde baştan sona tek çalışabilirsiniz yapılan her işi tek yapacağınız için her konuya hakim olabilirsiniz. Büyük projelerde ekibe ihtiyaç oluyor ve iş bitene kadar çok fazla işlem yapılıyor. Sürekli iletişim halinde olunuyor, Eğer iletişim kuramıyorsanız ekip olarak çalışmayı unutun.

2-Tasarım gözünüz var mı?

Yapılan bir tasarımda neyin uygun olup olmadığı anlayabileyeceğiniz  doğuştan gelen bir sezginiz var mı ? Bir tasarım gördüğünüzde iyi görünüp görünmediğini hızlıca söyleyebilir misiniz ? Bir tasarımcının en önemli özelliklerinin başında gelen tasarım gözüdür.

Bu özelliğiniz varsa ama hissedemiyorsanız üstüne gidip geliştirmeniz gerekecektir. O zaman bunun kendinize ben tasarımcı oluyorum diyebilirsiniz.

3-Eleştirilere nasıl cevap verirsiniz?

Profesyonel bir tasarımcı olmak, geri bildirimlerden kaçamamanız anlamına gelir. Gelen bu geri bildirimlerin olumlusuda olacak olumsuzuda olacaktır. Gelen eleştirilere nasıl karşılık vereceğinizi bulmalısınız.

Profesyonel tasarımıcılar , olumsuz olan geri bildirimleri karşılıksız bırakmaz ve düzeltme yönünde çalışırlar. Kendilerini geliştirmek için olumsuz yorumları da kullanıyorlar.

4-Yaratıcı bloglarda araştırma yapıyor musunuz ?

Yaratıcı tasarımcılar ara sıra çeşitli bloglardan ilham alırlar. Buralardan çeşitli bilgiler öğrenebilirler.

Tasarımcılarında normal insanlar gibi tıkandığını hissettiği anlar olmaktadır. Bu çıkmaz sokaklardan çıkmanın yolları onların üstünden atlamaktır ve bu blog siteleride buna yarıyor. Ne kadar araştırma yapar objektifinizi geliştirirseniz bu sizin iş hayatınızda fazlasıyla işinize yarayacaktır.

5-Masa başında uzun çalışmaktan rahatsız mısınız?

Eğer hareketli bi yaşantınız varsa sürekli hareketi seviyorsanız tasarım kariyeri size uygun olmayabilir.Tasarım bilgisayar başında olduğu için sürekli oturarak çalıştığınız bir iştir.Günleriniz bilgisayar başında geçiyor. Ama başkaları ile iş birliği yaparak çalışırsanız tasarım harika bir iştir.

Tabiki çalışırken ara ara molalara ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde sağlığınız için iyi olmayabilir.

6-Kariyerinde öğrenmeye ve gelişmeye sürekli açık mısınız ?

Tasarımlar sürekli değişir ve gelişir. Yeni tasarım programları ,tasarım sistemleri, yeni trendler… Bu da sürekli gelişmek ve öğrenmek anlamına gelir.

Dünya’da mükemmel tasarımcı yoktur. 1 numaralı tasarımcı bile sürekli kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek için çabalıyor.

Eğer öğrenmeye ve gelişmeye meraklı  değilseniz tasarım kariyeniz erkenden bittiğini ve daha ileriye gidemeyeceğinizi anlayın.Yani becerilerinizin modası çok uzun sürmeyecektir.

7-Sıkıcı olan işlerin üstesinden gelebiliyor musunuz?

Çalışırken çok mu sıkılıyorsunuz ? Yapamayacak gibi mi oluyorsunuz? O zaman kariyeriniz erken bitebilir. Alacağınız her iş her zaman heyecanlı iş olmuyor. Yapacağınız iş her ne kadar sıkıcı olsa da her işinizdeki kaliteyi korumanız gerekmektedir.

Bazen sıkıcı projeleri tamamlamakta güçlük çekiyorsanız o zaman tasarım kariyeri size göre olmayabilir.İsterseniz freelance tasarımcı olun isterseniz de ekipteki tasarımcılardan biri olun önünüze gelen her işi almanız gereklidir.

Tasarımcılar aldıkları her işi elinde sonunda kaliteli şekilde teslim etmesi gerekir. Eğer kaliteli teslim etmiyorsan o zaman kariyerini sonlandırman gerekebilir.

 

ŞİMDİ SORABİLİRSİNİZ : TASARIM BANA GÖRE Mİ?

Tasarım size göre mi değil mi ? Bunun cevabını kendinize sorarak öğrenebilirsiniz. Ankara web tasarım olarak bu işlerde pes etmemenizi tavsiye ediyoruz ve bir başka yazımızda görüşmek dileği ile diyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.