TASARIMINIZIN ETKİNLİĞİNİ TEST ETMENİN 3 KOLAY YOLU

Yaptığınız tasarımların görsel açıdan çok güzel olabilir ama kullanıcılarınıza hizmet ediyor mu ya da kullanıcılar tarafından dönüş oluyor mu?

Kullanıcı testleri bu konuda size yardımcı olsa da , her zaman bu testler işe yarayamıyor. Bazı kullanıcılar bu testleri anlamadığı gibi yaptığınız tasarımıda anlayamıyor. Bu yüzden problemler yaşanıyor.

Artık korkmanıza gerek olmayacak. Çünkü doğru sonuçları sağlayabilecek kullanıcı bu test zamanlarından tasarruf edebileceğiniz yeni ve gelişmiş araçlar artık sizin emrinizde.

Tasarımınızın etkililiğini test edebilceğiniz ve tasarımlarınız sonuçlara göre optimize edebileceğiniz yardımcı 3 basit aracı sizinle paylaşacağız.  Hızlı ve güvenli tasarım oluşturmaya nasıl başlayacağınızı öğrenmek için yazımı okumaya devam edin.

  1. Aktif olan kullanıcılar ile iletişim kurun 
  2. Müşteri için ne kadar çabalıyor?(Ölçümünü yapın!)
  3. Kullanıcıların hedeflediğini anlamaya çalışın

1-Aktif olan kullanıcılar ile iletişim kurun

Tasarımlarınızı başka tasarımlar ile kıyaslamamalısınız. Ayrıca internetten başka bir yerde test etmeyiniz. Ürünüzü kullanılacak yerlerde test etmelisiniz.

Eğer test yapacaksanız bunun en doğru yolu web sitesi , bunun sebebi tasarımınızı kullanan gerçek kullanıcıların nasıl yanıt vereceğini anlamaktır.

Aktif kullanıcılar ile iletişim kurmak , tasarım yaparken daha kolay ve mantıktı  karar vermenize yardımcı olmaktadır. Gerçek kullanıcı deneyimi kullanıcı ihtiyaçlarını ve sorunlu noktaları gösterir. Bu da yaptığınız tasarımınızdan  daha verimli sonuçlar  almaya başlayacağınızı gösterecektir.

2-Müşteri için ne kadar çabalıyor?(Ölçümünü yapın!)

Müşterilerinizin tasarımlarınızı kullanırken kolay veya zor olduğunu ifade eder.Düşük eforlu tasarımlar deneyimi müşteri bağlılığının artmasına neden olurken , yüksek eforlu tasarım deneyimi müşteri kaybına neden olabilir.Müşteri çabasını azaltırsanız tasarımınızın başarı şansı o kadar artacaktır.

Her zaman her yerde minimum uğraş olan şeyleri tercih etmekteyiz. Bu yüzden müşterilerimiz her zaman kolay ama etkili tasarımları tercih ederler. Böylelikle hedeflerinize daha hızlı verimli bir şekilde ulaşabilirler. Yaptığınızın tasarımı daha uzun zaman kullanabilirler.

Müşteri çabasını ölçmek için bazı sorular hazırladık:

  • Kullanıcılarınız, sizin planladığınız eylemi gerçekleştiriyor mu?
  • Yapacaklaları işlemi hızlı gerçekleştirebiliyorlar mı ?
  • Kullanıcılarınızdan kaçı yapacaklarını geldiklerinde başarılı oldu?

Yeni veya deneyimli kullanıcılar için müşteri çabasını ölçmek, Müşteri ile olacak olan yolculuklarınızı kolayca artmasına yardımcı olacaktır.

3-Kullanıcıların hedeflediğini anlamaya çalışın

Diğer tasarımcılardan ayrı tutulmak ister misiniz ? Kullanıcıları anlamak için zaman harcayın. Bi düşünün ürün sayfalarına neden daha fazla ziyaretçi gidiyor? Hangi hedefler için gidiyorlar?

Eğer kullanıcılarınız hakkında ne kadar bilgiye ve anlayışa sahip olursanız, yapılacak tasarım ve ya ürünün de o kadar uyarlanabilir ve  başka bir yer bulamayacakları bir deneyim sunabilirsiniz.

Web sitenizi giren ziyaretçileri araştırın ve iletişime geçip onlaran hedeflerini sorun. Ziyaretçi dönüşümü için başarı kazanabileceğiniz bir yoldur. Yeni müşteri için ne kadar bilgi edinirseniz onlarla iletişime geçerkende o kadar rahat ve anlaşılabilir olabilirsiniz.

En iyi sonuçlar için kullanıcı araştırma uzmanları, 2-3 sayfa görüntüleme ve 10 saniye içinde pazarlama siteleri için gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken bulamayınca hemen web siteden çıktıkları gözlemlenmiştir.Ankara web tasarım ekibi olarak Olası müşteriler için her zaman ilgi çekilci içerikler sunmanızı tavsiye ediyoruz. Bir sonraki yazımızdan tekrar buluşma dileği ile iyi günler diliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.