SSD Mi HDD Mi Hangisi Daha İyi?

SSD Mi HDD Mi Hangisi Daha İyi?

Günümüzde çok kullanılan bilgisayarlarda hafıza amaçlı kullanılan HDD ve SSD nin kendine has özellikleri bakımından bilgisayar kullanımını etkilemektedir. Bunlar hız, ses dayanaklılık, bilgisayar içi performansları gibi durumlar değişiklik göstermektedir. Hangisinin tercih edilmesi ise kişinin bilgisayarları kullanım amacına, beklentilerine ve bilgisayarın kullanım ortamına göre de değişiklik gösterir.

SSD Nedir?

SSD Nedir?- Ankara Reklam Ajansı

HDD, geleneksel bir sabit sürücü, manyetik disk adı verilen dairesel bir disk içerir. Disk dönerek okuma-yazma kafasının diskteki verileri okumasına veya yazmasına izin verir. Sürücü ne kadar hızlı dönerse, veri aktarım hızı o kadar hızlıdır.

HDD Nedir?

SSD ise Katı hal sürücüleri yani SSD ler, daha yeni bir depolama teknolojisini kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi ‘State Solid Driver’ SSD hareketli parçalar kullanmaz, fakat NAND flash bellek kullanır. Yeni teknolojilerde kullanılan SSD’lerin çok sayıda NAND yongasını taşımaktadır. Bu şekilde SSD, HDD’ye yakın depolama alanına sahip olabilir. Sisteme SATA yerine bilgisayarlar ile bağlanan SSD’ler daha hızlıdır.

SSD Ve HDD Farkları

SSD Ve HDD Farkları - Ankara Reklam Ajansı

HDD’nin karmaşık mekanizması doğal olarak onları yavaşlatacaktır. Öte yandan SSD’ler, sadece bir baskılı devre üzerindeki yongalardan oluştuğu için daha hızlı, daha hafif ve daha sessiz bir yapıya sahiptir ve mekanik parça içermedikleri için darbeye karşı da dayanıklıdır. Öte yandan, bu yüksek teknoloji ürünü SSD’ler fiyat farkını neredeyse HDD ye bakış birkaç katına kadar ulaşmaktadır. Ayrıca katı hal sürücüler, basit yapıları nedeniyle fiziksel şoklara karşı daha dayanıklı olsalar da manyetik alanları ve elektronik dalgalanma sistemleri son derece kırılgandır. Son olarak, ortalama bir katı hal sürücüsü genellikle 10.000 üstü veri okuma ve yazma ömrü sağlayabilse de HDD süresi çok daha uzundur.

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Bütçenin kısıtlı olması, olası yavaşlık, daha büyük alan kaplamasının sorun edilmemesi durumunda HDD tercih edilir ki fiyat olarak da piyasada daha uygun fiyata satılmaktadır. SSD ise, veri hızının ve aktarım hızının önem taşıdığı, akıcı kullanımın önemsendiği, mobilite yüksekliği beklentisi yüksek olan kullanıcılar fiyatının dert edilmemesi durumunda tercih edilebilir bir seçimdir.

Ankara Reklam Ajansı olarak hazırladığımız bir rehberin daha sonuna geldik. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bizlerle birlikte profesyonel tasarım ya da yazılım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız eğer aşağıda iletişim numaramız veya mail adresimiz bulunacaktır. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmek isterseniz eğer; Twitter   ve Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.