Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sosyal medya hesaplarınız için içerik bulmakta zorlanıyor musunuz? Sosyal medyada içeriklerini hızlı bir şekilde oluşturmak mı istiyorsunuz? Sosyal medya içerik fikirleri mi arıyorsunuz? Bu makale tam size göre… Bu makale sayesinde  sosyal medya içerik fikirlerine sahip olabilecek takipçi sayını çoğaltabileceksiniz.

Sosyal Medya İçerik Fikirleri İçin Uygulanacak Adımlar

Sosyal Medya İçerik Fikirleri - Ankara Web Tasarım
Sosyal Medya İçerik Fikirleri – Ankara Web Tasarım

 1.Adım: İdeal Hedef  Kitlenizin Karakterini Tanımlayın

İlk adım, ideal hedef kitlenizi detaylı olarak inceleyerek  bir analiz  oluşturmaktır. Bu alıştırmayı gerçekleştirme için, bir kağıt ya da elektronik tabloya dört sütun ekleyin: Genel, Özel, Zor Noktalar ve İhtiyaçlar.

İlk sütunda, bu kitlenin  genel demografik özelliklerini sıralayın, örnek olarak “erkek, 25-30 yaş, spor ve eğitimle ilgilenen”.

Diğer sütunda , bu bireyin bilhassa kim olduğunu tanımlamalıdır. Onlara gerçek bir isim verin, “25 yaşındaki Samet, Ahmet, Ankara’da yaşıyor, Sema ve Mehmet isminde iki çocuğu var.” Sonra bu bireyin hayatının neye benzediğini anlatın ve biraz geçmişinden bahsedin. Buradaki fikir, gözlerinizi kapatıp masanın karşısında oturan bu bireyi sizden hayal edebilmenizdir.

Sonraki sütun, kişinin bütün acı noktalarını listelediğiniz yerdir, fakat şunlar sadece ürününüz ya da hizmetinizle alakalı değil. Bu bireyin hayatında ufak ya da büyük acı anlarına ne sebep olur? Belki iyi uyumuyorlardır  ya da çok meşgullerdir.

Son sütunda, bu acı noktalarına göre heves ve gereksinimlerini tanımlayın. Örneğin, iyi uyumazlarsa dinlenmeye gereksinimleri vardır. Yoğun bir uygulamaları varsa, daha çok vakte gereksinimleri vardır.

2. Adım: Bir  Karakter Yaratarak Hayat Tarzı Haritası Oluşturun

Bir ileri adım, hayat tarzı haritası dediğimiz olaydır. Bu, içinden beş ya da altı telli (bisiklet telleri gibi) çıkan bir daire çizdiğiniz yerdir. Her konuşmada, kitlenizin asıl hayat tarzı  özelliklerini listeleyin.

Tüm müşteri tabanına hitap edecek kadar geniş olan hayat tarzını aradığınızı unutmayın.

3.Adım: Hayat Tarzlarına Göre Google Aramalarını Belirleyin

Artık Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir vasıta kullanarak birtakım anahtar sözcük incelemeleri yapmaya hazırsınız. Kitlenizin  bu hayat tarzı özellikleriyle alakalı ne aradığını düşünün.

Anahtar Kelime Planlayıcı’ya, Google Ads denetim panelinizdeki Araçlar ve Ayarlar menüsünden ya da buraya tıklayarak  erişebilirsiniz .

Temel hayat tarzı özelliklerinizden biri 25  kilo kaybediyorsa, kitlenizin  arayışı “25 kilo nasıl hızla kaybedilir”, “diyet olmadan 25 kilo nasıl verilir” ya da “kuvvet antrenmanı ile 25 kilo nasıl verilir” gibi bir şey olabilir. ” Temel hayat tarzı özelliği başına 10 arama ifadesi ile başlayın ve sonrasında oradan devam edin.

4. Adım: Hedef Kitlenizin Aramalarından Başlıklar Oluşturun

Sosyal Medya İçerik Fikirleri - Ankara Web Tasarım

Çeşitli arama terimlerinin bir listesini derledikten sonra, son adım, bu aramaları içerik oluşturmanıza rehberlik edecek başlıklara dönüştürmektir . Örneğin, “Kuvvet antrenmanı ile nasıl kilo verilir” araması, “kuvvet antrenmanı ile kilo vermenin bilimsel olarak ispatlanmış 10 yoluna” dönüşebilir.

Her arama terimi amacıyla bir başlık bulun. Yaşam tipi haritanızda altı parmaklık varsa, bu size 60 potansiyel öykü fikri verecektir (her bir  hayat tarzı özelliğinden 10 arama teriminiz olduğunu varsayarak).

Kaliteli bir başlığı nasıl sağlıyorsunuz?

Özgünlük: Başlık belirli mi? “Kuvvet antrenmanı ile kilo vermenin en iyi yolları” başlığı, insanlara tıklamalarının başka doğrultusunda ne olduğunu özel olarak söylemez. “En iyi” gibi kelimeler hiçbir şeyi açıklayıcı değildir. Bunun gibi belirsiz başlıklar kullandığınızda, insanlar içeriğin kendileriyle alakalı olup olmayacağından emin değildir, bu amaçla tıklama olasılıkları azalır.

Kuvvet antrenmanı başlığını daha dikkat çekici duruma getirmek amacıyla, bir sayı ekleyebilirsiniz – “Kuvvet antrenmanı ile kilo vermenin bilimsel olarak ispatlanmış 5 yolu.” Listeler psikolojik düzeyde iyi işliyor. Ve bu taktiklerin bilim destekli olduğunu söylemek otorite katıyor ve bir tıklamayı daha da çekici duruma getiriyor.

Empati: Kitlenizin duygusal hayatına ve manşetinizdeki acı noktalarına ne kadar çok hitap ederseniz, o kadar iyidir. Persona egzersizinden geçerek, ağrı noktalarını belirleyerek ve hayat tipi haritasını yaparak bu işin fazlasını halihazırda yaptınız. Her şeyi doğru yaptıysanız, her arama terimi ve fikri empatik bir şekilde hizalanmalıdır.

Duygu: Başlığınız insanlara bir şeyi okur okumaz hissettirmiyorsa, büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Empati ve duygu, insanların namacıyla tıklamaya mecbur hissedecekleridir. Bu içeriğin potansiyel olarak hayatları üstünde dönüştürücü bir tesire sahip olabileceğine inanmaları gerekir.

Teslim Et: Başlığınızın sözünü yerine getirmelisiniz. Harika bir başlığınız varsa fakat onu kıymetli bir içerikle desteklemiyorsanız, izleyicilerinizle buluşturmamalısınız.

Sonuç

Sosyal medya platformlarınız amacıyla sosyal medya içerik fikirleri üretmekte zorlanıyorsanız, bu dört bölümlü sistem, izleyicilerinizin dikkatini çekecek sayısız bir husus kaynağı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Alıcı kişinizle başlayın ve sonrasında  hayat tarzı özellikleriyle bir hayat tarzı haritası meydana getirmek amacıyla kullanın. Ardından, kitlenizin bu hayat tarzı özellikleriyle alakalı ne aradığını düşünün. Son olarak, bu aramaları içerik oluşturmanıza rehberlik edecek başlıklara dönüştürün.

Ankara Reklam Ajansı olarak hazırladığımız bir rehber tadında makalenin sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bizlerle birlikte profesyonel tasarım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız eğer aşağıda iletişim numaramız veya mail adresimiz bulunacaktır. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmek isterseniz eğer; Twitter   ve Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.