KULLANICI MERKEZLİ DİJİTAL DENEYİMLER İÇİN TASARIM HAZIRLAMAK

Dijital pazarlamanın 2021 yılında en önemli unsurularından biride “Kullanıcı Deneyimi(UX)”dır.

UX, kararlarınızı sürekli doğrulamanızı sağlayan ve böylelikle sürekli olarak güncel ve geliştirebilir bir deneyim sunmaktadır. Müşterileriniz ile empati yapmanızı tavsiye ederiz. Her büyümek isteyen veya büyümüş işletmelerin her zaman hedefi vardır ama bu kararları müşterilerinin üzerindeki etkisini dikkate almazlar.

Dijital deneyimlerin en iyi hatılamadığımızı deneyimlerdir.

Web sitesi, dijital arayüz veya uyulama olsun , dijital ürünün kullanımı ne kadar kolay olursa müşterinin içeride vakite geçirme süresi de o kadar artacaktır. Her zaman aklından bulunmayacaktır ama önemli zamanlarda hep ilk akla gelecek dijital ürün olacaktır. 3 gün içinde girdiğiniz web sitelerini düşünmenizi istesek muhtemelen sadece kötü deneyimler aklınıza gelecektir.Çünkü insanların beklentileri her zaman yüksek olacaktır. Her ne kadar iyi bir web sitesi sunsanızda çok ön planda kalmayacaktır.

UX, GEN-Z için öncelik değil, bir beklentidir.

2021 yılında genç neslin teknoloji ile bu kadar iç içe olamasından dolayı dijital ihtiyaçları ve talepleri çok yüksek ve ilerleyen yıllar içinde daha çok yükselecektir.Örnek vermek gerekirse orta yaşların üzerindeki kullanıcılar girdikleri web sitelerdeki yaşadığı olumsuzlukları hoşgörülü bir şekilde karşılayabiliyor. Yeni nesil kullanıcılar web sitelerinde hayal kırıklığına uğrar ise anında siteyi terk edip yeni siteleri aramaya başlamaktadır.

Farklı kitlelere hitap etmek

Hem yaşlı hem genç kitlelere aynı anda hitap etmenin bir yolunu bulmanız aslında çokta zor değil. Yaşlı demografi için daha az gösterişli deneyimleri daha fazla sevdiği için , gençler için optimizasyon yapma ve deneyimi iki taraf içinde eşit şekle getirebilirsiniz.

Yeni web siteleri neden UX kutsal kasesi değildir?

UX yeni yapılar için değil, herkes içindir. İster tek sayfada istersenizde tüm web sitesinde uygulanabilir ve web sitelerinde güncelleme yapabilirsiniz.

Olan tasarımla ilgili bir probleminiz yoksa sadece katılımda problem yaşıyorsanız, tavsiyemiz belirli alanlarda deneyimleri gözden geçirmeniz veya daga iyi bölümlerde geçici değişiklik yapmanız gerekecektir. Bazen küçük değişimler büyük geri dönüşler uygulatabilir. Kullanıcı merkezli tasarım ilkelerini ürününüze veya web sitenize uygulamanın öneminin bu kadar büyük olduğunu tahmin edemezsiniz. Sadece yapmanız gereken her seferinde kendinize meydan okumanız olacaktır.En iyisini basit bir şekilde yapın.

Dijital pazarlamanın geleceği

Şu anda olanlar, her büyüklükteki işletme için net ve hayati önem taşımaktadır. Ya harekete geçin yada izleyin. Çünkü ocak 2021 deki dünya geri gelmeyecektir.

GELECEK BEKLEMEZ!

 

Ankara web tasarım ekibi olarak bu gün sizlere Kullanıcı deneyimi(UX) tabanlı web sitelerinin öneminden bahsettik. İşinize yarayacaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.