Kodlamadan Web Sitesi Oluşturmaya Dürüst Bakış

Bir işe başlarken o işin başarılı olacağını bilemeyiz.Bu işi yapabilmek için çok fazla zaman harcarız. Kesinliği olmadan uğraşırız.Bazı freelance web tasarımcılar aldıkları işleri kodlama yapmadan müşterilere sunmaktadır.

Çoğu şirket web siteleri pazarlama konusunda çok fazla zaman harcayıp çok fazla harcama yapmaktadır.Ama içeriğini tam bilmedikleri için her zaman boşa zaman ve boşa harcama yapmaktadır. Profesyonellik ön planda olmalıdır.Şirketlerin kendilerini ön planda göstermeleri gerekiyor.Bunu nasıl yapılacağını öğrenmeleri gerekiyor.

İnternet kullanıcılarının %60 mobil cihazlar üzerinde erişim sağlamakta. Bu %60’ın %57’si kötü tasarlanmış web sitelerinde pazarlama veya iş tavsiyesi vermemektedir.

Web sitelerde düzenleme ve güncellemelere gerek oluyor. Eğer ki içeriğinizide güzel yansıtırsanız sitenize gelecek kullanıcılar veya müşteriler memnun olacaktır.İhtiyaç duyduklarını onlara vermek zorundayız.

Buraya geldiğimizde 3 tane seçenek oluşuyor:

 • Sitenizi kodlamayı öğrenebilirsiniz.
 • Sitenizi doğru ve işlevsel şekilde kodlayacak profesyonel bir geliştiriciye ödeme yapabilirsiniz.
 • Bir web sitesi oluşturucu kullanabilirsiniz.

Son seçeneği çok tavsiye etmeden bazı faydalanabileceğiniz site örnekleri vereceğiz. 

 1. Wix: Genellikle kodlama yapmadan kurulan bir web sitesi oluşturucudur. Belli başlı özellikleri ücretsiz sizlere sunmaktadır. Genellikle sürükle bırak seçeneğini kullanmakta. Bu oluşturucuda ne yazık ki e-ticaret araçları bulunmuyor. İyi ve işlevsel bir web sitesi yapmak için harcamaya zorlamakta.
 2. Squarespace: Squarespace küçük işletmeler için favorilerden birisidir.Belirli özellikleri ve şablonları hoş ve ücretsizdir. Wix’e göre e-ticaret seçeneği sunduğu için daha çok tavsiye edilmektedir.
 3. GoDaddy: Arayüz olarak kullanımı daha kolay bir oluşturucudur.Güzel SEO ile mükemmele yakın performans sunabilir.Burada da fiyatlar biraz can sıkabilir. Ama geliştirici seçenekleri çok fazla olmadığı için belirli bir yerde tıkanabilirsiniz.
 4. WebFlow: Güzel bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştıran özellikleri olan duyarlı web sitesi yapabilme imkanı sunan bir oluşturucudur. İçinde bulundurduğu özelliklerden dolayı diğer seçeneklere göre çok daha pahalı bir platformdur.
 5. Duda: Duda aralarında ki en etkili ve en güzel şablonlara sahip olan oluşturucudur.Tasarım rehberliğide sunan Duda yine fiyat yönünde biraz pahalıdır.Duda işletme web siteleri bir geride kalabilir.

Web sitesi oluşturucalar buna değer mi ?

Bu kadar anlattığımız oluşturucular cidden kullanılır mı? Sizlerin harcamalarınıza değecek mi? Yoksa başka seçeneklere mi yönelmelisiniz ? Artıları ve eksileri ile açıklayalım.
ARTILARI:

 • Fiyat – Standart siteler için fiyatlar oldukça ucuz olabilir.
 • Özgürlük – İstediğiniz zaman sitenizin üzerinde oynama yapabilirsiniz. Kodlama bilgisine gerek olmayabilir.
 • SEO – Çoğunluğunun Seo optimizasyonuna sahip olması güzel bir özellik.

EKSİLERİ:

 • Düşük İşlevsellik – Sınırlı işlevsellik sunuyor. Çok fazla geliştirilemiyor.
 • Ek Maliyetler – Kullanacağınız özellikleri eklemek için çok fazladan ödemeler yapmanız gerekecektir.
 • Ismarlama Web sitesi yok – Kullanılan özelliklerin hemen hemen hepsi başka web  sitelerde de kullanıldığı için çok fazla paylaşılacaktır.

Web geliştirici mi yoksa Web oluşturucu mu ?

Biz sizlere artıları ve eksilerini kısa ve öz olacak şekilde sunduk. Bize sorarsanız web oluşturucularda çok fazla harcama yapmak yerine bir web geliştirici ile anlaşarak daha etkili ve daha işlevsel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Hem kendiniz çok fazla yorulmamış olursunuz hemde alanında uzman kişiler bunu sizin yerinize ortaya çıkarır. Bir o kadar da çok daha iyi şekilde sizlere web sitenizi sunabilir. Ankara web tasarım ekibi olarak sizlere oluşturucuların çok fazla harcama noktası olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman işinde profesyonelleri tercih etmeniz son tavsiyemizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile kendinize iyi bakın. Ankara web tasarım ekibi sizlere hizmet için burada.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.