İş Hayatında Konsantrasyon Arttırma Yolları – Hemen Odaklanın

Ankara web tasarım ekibimiz deneyimlerini sizlerle paylaşıyor… Evet ilk başlarda zor olacak farkındayız ama şu an kullandığınız bir çok şeyden vazgeçmeniz gerekiyor. Bu şeyler size büyük zararlar veriyorlar. İş, aile ve arkadaş ilişkilerinizi oldukça etkiliyor ve siz bunun farkına varmıyorsunuz. Şimdiden belirteyim uzun bir yazı olacak ama sizinle muhtemelen aynı yoldan geçmiş ekibimizin 5 profesyonel yazılım/tasarım uzmanlarının tecrübesi doğrultusunda oluşturulmuş ve her yöntem işe yaramıştır. Umarım bu yazımızı sizi de ülkemizin yaratan ve üreten insanlarından bir tanesi yapar.

Eğer konsantrasyon sorununuz varsa bir çok ilişkiniz çıkmaza girmiş olabilir ve işleriniz ortada kalması da en muhtemel sonuçlardandır. Bu haldeyseniz yapmanız gerekenlerden ilki bir liste oluşturmaktır.

“Ya ilkokul çocuğu gibi liste mi oluştuacağız şimdi ?”

Kaynak: Siz

dediğinizi duyar gibiyiz. Demeyin. Gerçekten işe yaramasa söylemezdik zaten. Tribimizi attıktan sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Yapmanız gereken işleri o kalem kağıda, deftere, telefonun notlar bölümüne tek tek not alın. Bu işi yaparken sizden sosyal medya bildirimlerinizi göz ardı etmenizi, gelen mesaj ve telefonları ertelemenizi hatta mümkünse telefonunuzu uçak moduna almanızı öneriyorum.Şimdi sizinle yapmanız gereken ama yarıda kalan her şeyi baştan sona tek tek yazmanızı istiyorum. Bu işlemi bitirdiyseniz o iş kadar sayıda bir a4 kağıt almanızı ve her a4’ün üst kısmına yapmanız gereken işin adını başlık olarak yazmanızı istiyorum bu da bittiyse artık her bir işi parçalamaya geldi sıra…

Sıra İşleri Parçalamaya Geldi

Şimdi bir işin a4 kağıdını alıyoruz elimize ve altına alt başlıklar olarak madde madde o işin bitmesi için yapılması gerekenleri tek tek yazıyoruz. Bir liste oluştuysa şimdi bu listeyi aciliyet ve önem sırasına koyuyoruz. Örneğin biz de bir müşterimizin web tasarım işi var ise ve müşterimiz hemen reklam vermesi gerekiyorsa sitenin arayüz kodlamasını gerçekleştirip, yazılım çalışmasına başlamadan server’a yüklüyor bir an önce müşterilerine ulaşma ihtimalini arttırıyoruz. Bizim yaptığımız benzer veya o an nasıl ilham geldiyse bir önem sırası belirleyin ve yapılacak listenize neyle başlayıp neyle bitireceğiniz belli olsun…

Bundan sonra yapmanız gereken biraz eziyet gibi olacak baştan söyleyeyim ama etkisi işinize ve hayatınıza olumlu bir dönüş sağlayacağı için sonunda mutlu olacaksınız. Zaten en değerli kazanımlar sonunda mutlu olunanlardır. Her zamanında mutluluk veren şeylerde mutluluk bir süre sonra anlamını yitirir. Bu dünyanın tasarımı da böyle bunu bu şekilde kabullendik. Şimdi yapılacaklar listesini oluşturduğumuza göre, yapılmayacaklar listesine geçelim.

Dünya üzerinde bu yaşadığımız yıllar olan 2010 küsürlü ve 2020 küsürlü yıllarda sizi işinizden uzak tutmak için olmasa da aşırı kullanımı zevkli olan ve tercih sebebi olan çok şey var ve yenileri de yolda… İnsanların yeniliklere arzı bitmediği sürece de her zaman yeni bir oyun, yeni bir uygulama çıkacak ve dikkatinizi dağıtmanıza sebep olacak…

Burada üzerine düşen yük filtre uygulamaktır. Biz Ankara web tasarım ekibimiz içerisinde kendimize bu filtreleri uyguladıkça geçirdiğimiz vakitlere daha fazla değer kattık diyebiliriz.

konsantrasyon ve uyku düzeni
konsantrasyon ve uyku düzeni


Uyku düzeni:


Eğer gece uyuyup sabah çalışan birisi değilseniz bunu derhal düzeltin çünkü sağlığınız ciddi tehlikede olabilir. Güneş ışığından uzak durmak yaratıcılık vitamani olan D vitamininin sentezlenmesine engel olur. Bu da gün içinde bitkinlik, kronik yorgunluk ve sürekli uykuya meyil (özellikle yemeklerden 20 dk sonra…) Dolayısıyla uykunuzu düzeltmelisiniz. Hatta normal insanların sabah kalktığı 7-8’i es geçerek kendinize biraz vakit yaratmak için erken yatın mesela 22:00 – 23:00 arası uyumuş olun 8 saati tamamladığınızda sabaha karşı 4-5-6 saatlerinde uyandığınızda mükemmel sessizliğin tadını çıkarın. Hazırlanın, elbiselerinizi ütüleyin, güne güzel bir duşla başlayın, kitap okuyun, kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın… Yapabileceğiniz çok fazla şey var…


Not: Eğer uyku düzeniniz bozuksa düzeltmek için şayet ertesi gün yapacak bir işiniz yoksa (örneğin araba kullanmak gibi dikkat gerektiren…)

Zombi Olmaya Hazırlanın

O gün uyumamaya çalışarak ve ev civarından çok uzaklaşmadan geçirin. Ertesi akşam 22:00 ‘ye dayanabilirseniz harika deliksiz bir uyku çeker ve uyku düzeninizi yerine oturtursunuz. Bu zaman zarfında;
Her uyku bastırdığında ağırlık çalışabilir, su içebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Metabolizmanız hızlanınca uyku atakları hafifler.Strateji gerektiren Pubg, lol… vb bilgisayar oyunları beyin fonksiyonlarını üst seviyede tutmanızı sağladığı için sizi bir süre ayakta tutabilir ama son çare olarak kullanmalısınız ve ayarı kaçırmamalısınız. Saat 22:00 en geç 23:00’de yatakta olmalısınız.

Telefon Bağımlılığı

İlk yasaklar telefona geliyor:

Telefon Nerelerde Yok

İş Saatinde Masanızın Üzerinde;

İş saatinde telefonunuz elinizin altında olmasın. Masa veya anahtarlı bir çekmece gibi ulaşmak bir nebze daha işlem gerektiren noktalara koymalısınız. Birisi sizi ararsa sorun etmeyin. İşvereniniz işlerinizi sorunsuz olarak bitirdiğiniz sürece telefonu zamanında açmamanıza bişey demez, ders çalışıyorsanız da aileniz size konsantre ders çalıştığınız için kızmaz merak etmeyin. İnsanların asıl istediği şeyi yapıyorsunuz suçluluk duymanıza gerek yok. İş saatinde iş arkadaşlarınızla mümkünse mail’den mümkün değilse whatsapp vb.. telefon ile senkronize bir chat uygulamasından sadece iş hakkında mesajlaşın. Dışında kapatın.

Tuvalete Gittiğinizde

Bir araştırmaya göre normal sayılan tuvalet süresi 10 dk’nın üzerinde olmayanlarmış fakat akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber normal sayılan tuvalet süresi 20 dk’ya çıkarılmış. Bu da boşa geçen zaman ve odaklanılmış bir işe verilen mecburi bir ara ve beynin soğuması demek manasına geliyor. Hem sağlık açısından hem de iyi bir konsantrasyon için kesinlikle tuvalete telefon götürmek yok ! Hem dolar olmuş 6₺ düşer müşer…

Ayrıca Telefonunuza Kurmanızı İstediğimiz Şu 2 Harika Uygulama:

Flipd – Keep Focused (IOS)
https://apps.apple.com/us/app/flipd-keep-focused/id1071708905


Stay Focused – App Block (Control Phone Addiction) (Android)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stayfocused

Yukarıdaki uygulamalar Ankara Web Tasarım ekibimizin tamamında yüklü. Hatta şirket içinde kullandığımız tüm cihazlarda yüklü. İş zamanında sosyal medya ve gereksiz vakit alacak iş ile alakasız her şeyi engelliyoruz. Bu sayede kopmadan çalışabiliyoruz. Sadece sosyal medya yöneticilerimiz işleri ile alakalı olduğu için bu uygulama kuralından muaf ama diğer herkes Ajans Başkanı dahil bu şekilde çalışıyoruz. Bu uygulamaya başladığımız zaman itibariyle, ölçümlerimizde 2 saat fazladan süreyi tasarım/yazılım ve öğrenme/araştırma panelleri arasında geçirdiğimizi gördük. Bu da epey bir fayda sağladı.

Uykuyu düzenledik, telefon işini yola koyduk. Sıra geldi çalışma alanımıza…

Düzenli Çalışma Alanı
Düzenli Çalışma Alanı

Düzenli Çalışma Alanı

Gerekli her şey bir düzen içinde masanızda bulunsun. Bol su içmenizi zaten tavsiye ediyoruz ama siz o bol suyu masanızda bir şişe içinde muhafaza edin. Olabildiğince işe yoğunlaşın. Gereksiz yere masadan kalkmanız gereken her şeyi yakınıza getirin de bu olan burda kapansın.

Bilgisayar Ekranı’da Telefonunki Kadar Tehlikeli

Öncelikle bu chrome eklentisini tarayıcınıza kurun:
Stayfocusd
https://chrome.google.com/webstore/detail/stayfocusd/laankejkbhbdhmipfmgcngdelahlfoji?hl=tr

Ardından:

 • Facebook.com
 • Twitter.com
 • Netflix.com
 • Youtube.com
 • Eksisozluk.com
 • Linkedin.com
 • Instagram.com

gibi saatlerce içinden çıkmasanız dahi bıkmayacağınız siteleri engelleyin. Ayrıca neye ne kadar ayırdığınızı ölçmek bu konuda önlem almak adına bu uygulamayı da yükleyebilirsiniz;
https://www.rescuetime.com/

Konsantrasyon Sağlayan Müzikler

Kalabalık bir ortamda çalışıyorsanız konsantrasyon konusunda oldukça sıkıntı çekebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken kulaklıkla dışarıdaki sesleri bastırmak. Yalnız ne dinlediğiniz çok önemli. Örneğin hepimizin yaşanmışlıkları vardır, sizi alıp geçmişe götürecek müzikler veya sözlerini takip edip işe odaklanmanızı engelleyecek müzikler dinlememelisiniz. Bu nedenle size önereceğimiz müzikler konsantrasyonunuzu bozmak yerine daha da arttıracak müziklerden oluşmaktadır. Biz birer örnek verdik ama siz aynı tarzda farklı şarkıları da deneyebilirsiniz.

Kimine Sıkıcı Gelse de Klasik Müzikler Konsantrasyon için Çok İyidir (Biz bayılırız), Örneğin: Ben tasarım yaparken severek dinliyorum. Bana ilham verdiğine inanıyorum değerli Fazıl Say ve Patricia Kopatchinskaja ‘nın dinletisine… :

Uzun Süren Sinematik Epik Müziklere Bir Tane Örnek:

https://www.youtube.com/watch?v=JV_PfGcPewY

Konsantrasyon için Deep House Tarzı Sözsüz Hareketli Müzikler

Sabit Frekans Sesler

Son Olarak Yeme İçme & Spor ve Konsantrasyon

Karbonhidrat bazlı beslenmek yani çok hamur işi, makarna, pilav gibi ögeler tüketmek gün içinde bolca uykunuzu getirebilir. Bu gibi yemekleri oldukça az tüketin örneğin bir tabak yerine yarım tabak… Hem kendinizi daha hafif ve zinde hissedersiniz hem de konsantrasyonunuz artar. Ayrıca tatlı yerine meyve tüketin(ama iyisinden), öğünleriniz mümkünse protein ve sebze ağırlıklı(olabiliyorsa) ve 1 porsiyonun daha altında olsun… Eğet yedikten 30 dk sonra yatağınızın gözünüzde tütmesini istemiyorsanız, gün içinde aşırı şekerli her şeyden uzak durun.Çikolata, pasta, dondurma vs.. Hani size az evvel masadan kalkmayın demiştim ya şimdi kalkın diyeceğim orada dikkat ederseniz gerekmedikçe demiştim. Şimdi güzel bir sebep söylüyorum size; her uykunuz geldiğinde ofiste, okulda yapabileceğiniz kalp atışınızı hızlandırabilecek her türlü egzersizi yapın.

Bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız ve fiyatları konusunda merak ettikleriniz varsa aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

https://ankarawebtasarimfiyatlari.com/ankara-web-tasarim-fiyatlari-nasil-belirlenir/

1 Comment

 • [url=http://flomaxtabs.online/]flomax 0.4 mg tab[/url]

 • [url=https://sildenafilkamagra.foundation/]order viagra without prescription[/url]

 • [url=https://paxil.ink/]paxil for ocd[/url] [url=https://amoxicillin2023.online/]amoxicillin online pharmacy uk[/url] [url=https://neurontin2023.online/]gabapentin cream[/url] [url=https://clonidine.men/]clonidine for anxiety[/url] [url=https://stromectol.gives/]buy oral ivermectin[/url]

 • [url=http://buspar.ink/]buspar 30[/url]

 • [url=https://lexapro.gives/]lexapro 30 mg tablet[/url]

 • [url=https://baclofenlioresal.online/]baclofen cream[/url]

 • [url=https://celebrex.lol/]celebrex 200 mg canada[/url]

 • [url=https://modafinilq.online/]provigil australia[/url]

 • [url=http://drugstore.wtf/]online pharmacy prescription[/url]

 • [url=http://cafergot.cyou/]buy cafergot online[/url] [url=http://celebrex.directory/]cheap celebrex[/url] [url=http://baclofen.download/]baclofen cost india[/url] [url=http://bupropion.company/]zyban online uk[/url] [url=http://diflucano.com/]diflucan.com[/url] [url=http://synthroid.wiki/]synthroid rx coupon[/url] [url=http://viagraonlinepharmacy.online/]female viagra 2017[/url] [url=http://clindamycintab.monster/]where to buy clindamycin[/url]

 • [url=https://albendazole.download/]albenza medication[/url]

 • [url=https://stromectol.boutique/]stromectol order online[/url]

 • [url=http://baclofentabs.online/]baclofen 25 mg price[/url]

 • [url=http://cytotectab.online/]cheap cytotec[/url]

 • [url=http://zanaflex.sbs/]tizanidine pill[/url]

 • [url=http://diclofenac.gives/]cost of voltaren tablets[/url]

 • Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess
  I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m
  still new to everything. Do you have any tips and hints for newbie blog
  writers? I’d really appreciate it.

 • https://newfasttadalafil.com/ – cheap cialis no prescription Viagra Andere Namen Comprar Cialis Barato cialis cost leukocyte with dense reddish granules having an afnity for red acidic dye associated with allergic reactions part of the brain that controls muscular coordination and balance cerebrum cerebellum Epgxwr https://newfasttadalafil.com/ – viagra and cialis online

 • On breathing in air is sucked in through the wound and creates an air gap around the unstretched lung which comes away from the chest lining and collapses. https://bestadalafil.com/ – Cialis viagra para el corazon buy cialis pro cialis daily dose prevent heart disease Cugtpy kamagra in the u s https://bestadalafil.com/ – Cialis

 • It’s in fact very complicated in this busy life to listen news on Television, thus
  I simply use world wide web for that reason, and get the latest news.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.