Hayallerindeki Tasarım Kariyerine Ulaşabilmek İçin 3 Basit Adım

Hayalinizdeki iş nedir? Önde gelen şirketlerde grafik tasarımcı olmak mı? Ajanslarda çalışan bir web tasarımcısı mı ? Belkide serbest çalışan bir tasarımcı mı? Kendi işinizi mi kurmak istersiniz?

Seçimlerini her. ne ise ulaşabileceğiniz yollar kafa karıştırıcı olabilir. Yaratıcı olan kariyerler her zaman çeşitli yollardan geçmiş ve kesin olmayan yollara sapmışlaradır. Kafanızda ne yapmak istediğinizi karar verdiğinizde hedefinize bakarak geriye doğru çalışmanız düşlediğinizi hedeflere ulaşmak için atmanız gereken adımları anlayabilirsiniz.

Step 1 : Başarılı kariyerli kişileri araştırın

İlk olarak hayalini kurduğunuz tasarımcıların en başarılıdan aşağıya doğru bir liste hazırlayarak başlayın.

Şimdi tasarımcıların geçmişlerine bakma vakti geldi:

  • Nerede başladılar?
  • Eğitim durumları ne şekilde?
  • İlk yaptığı iş neydi?
  • Bu işi ilk olarak nasıl yaptılar?

Araştırmanın bu kısmını çeşitli sitelerden veya tasarımcıların kendilerine ait web sitelerinde ki portföylerinden ulaşabilirsiniz.

Başlayacağınız yeri belirlemek için bir ortak nokta bulmaya çalışın. Bu düşlediğiniz kariyere hayal ettiğiniz kariyere çok daha yakın olduğunuzu hissettirebilir.

ÖNEMLİ ANAHTAR

Kariyerli tasarımcılardan tavsiye alıp alamayacığını sormak için profesyonel tasarımcılara ulaşmayı düşünebilirsiniz. Nasıl başlayacağını , dikkat edilmesi gereken işler veya yeteneklerini ne yönde geliştirmen gerektiği hakkında yardımcı olabilirler. Hayalinize ulaşmak için yardımcı olabilecek harika yollardan biriside budur.

Step 2: İş ilanlarını araştırın

Düşlediğiniz kariyere ulaşmak için bir basamak oluşturan tasarım  işleri ve türleri hakkında kafanızda bir şeyler oluşuyorsa , tasarım işlerinin beceri, eğitim ve deneyim açısından neler olduğunu öğrenme zamanı geldi.

Çalışabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz firmaların iş ilanlarını arayın. Özellikle şunlara dikkat edin :

  • İşverenlerin aradığı yılların deneyimi
  • Asgari eğitim gereksinimleri
  • İstenilen bir sertifika var mı ?
  • Çalışacağın pozisyon için gerekli beceriler

İş ilanında istenilen kriterler arasında örtüşme arıyorsunuz. Unutmayın’İstenilen özelliklerin’ çoğu firmada sadece dilek gibidir. İstenilen özelliklerin hepsinin bulunduğu insan sayısı dünya üzerinde çok azdır. Firmalar %60-70 civarı özellikleri taşıyan kişileri arıyordur.

Olan yeteneklerinizi, istenilen özellikler ile karşı karşıya getirin.Hayran olduğunuz tasarımcılar ile kariyerlerinin deki baştan başlamadığınızı anlayacak yarı yoldan başlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Bu yüzden başvuru yapacağını işlerin gereksinimlerini kontrol ederken orda istenilen özelliklerden bir kaçı sizde yoksa üzülmeyin ve yinede başvuruyu yapın. Zamanla kazanılacak özelliklerse en kısa sürede öğrenmeye ve geliştirmeye başlayın.

 

Step 3: Her Zaman Plan Oluşturun

Gerekli becerileri , deneyimleri, veya eğitiminizdeki boşlukları neden doldurmuyorsun? Sertifikaları veya eğitimleri kaçırıyorsun. Bu boşlukları doldurmak için denediğin çözümler var mı ?

İş verenin istediği özellikleri bakın ve tecrübelerinizin bir listesini oluşturun. Eksiklikleri doldurabileceğiniz bir plana ihtiyacınız olacaktır.

Hayatınız boyunca ilerlemek için tam zamanlı işler yapabilirsiniz ama eksikliklerinizin farkındaysanız bu işlerin yanında yan projelerde de çalışabilirsiniz.Hızlı gelişim gösterebilir.

Eğer bu yolu tercih etmezseniz deneyiminden kaynaklı düşük veya orta seviyeli bir pozisyonlarda iş bulabilirsin. Zamanla yüksek mertebe işlere başvurabilirsin.

CV’ni tasarım yöneticilerini yeteneklerini gösterebildiğin şekilde hazırladığından  emin olun. Özgeçmişler yüz yüze konuşmadan önce dijital olarak sıralandığında doğru kelimeleri kullanmak yöneticilerin masalarına diğer başvuranlardan önce gitmektedir.

Tasarım portföyünüzü hayalinizdeki kariyer için olabildiğince becerilerinizi ve deneyimizi gösterebileceğeniz şekilde güncel tuttuğunuza emin olun.Hazırladığınız portföyünüzü gösterirken diksiyonunuza da dikkat etmelisiniz. Yöneticileri oldukça etkileyebileceksiniz.

Hayalinizi Gerçekleştirin

Hayalini kurduğunuz tasarım işine girerken  bütün adımları düşünün ve ivmenizi koruduğunuza emin olun. Hedefinize ulaşma yolunda karşınıza çıkabilecek sorunları tahmin edin ve erkenden çözümleri bulun. Gelen iş tekliflerini hemen geri çevirmeyin mantıklı gelen her teklifi veya pozisyonu değiştirmekten korkmayın.Ankara web tasarım olarak işlerinizi freelance de yapabileceğinizi bildirmek istiyoruz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.