Hard Disk Nedir? Hard Diskin Ömrü Ne Kadardır?

Hard Disk Nedir? Ömrü Ne Kadardır?

Hard Disk Nedir? Ömrü Ne Kadardır? - Ankara Reklam Ajansı

Hard disk ya da halk arasındaki tabiri ile sabit disk, bilgisayarınızdaki işlenen verileri saklamanıza yarayan bir manyetik kayıt ortamıdır. İlk çıkışında çok büyük ve fiyatının pahalı olması nedeniyle sadece bilgisayar ortamında ve az sayıda bulunmaktaydı. Günümüze geldiğimizde ise artık cebimizde taşıdığımız telefonlarda ve fotoğraf makinalarında dahi bulunuyor. Sabit diskin icadı ile hayatımız daha kolay hale getirmiştir.

Hard diskler daha çok bilgisayar ortamlarında kullanılmaktadır. Çok yüksek yer kaplayan ses, görüntü ve veri tabanları sabit disklerde saklanıyor. Günümüzde çok yüksek veri akış hızına ulaşan sabit diskler manyetik yapıda oldukları için RAM’lara göre yavaş kalıyor. Bir bilgisayar yazılımı işleme alındığında har diskteki bilgiler okunur ve bilgiler RAM ortamına taşınır. Okunması gereken kısım RAM ortamına sığmaz ise bu durumda sistem hard diskin bir kısmını RAM gibi kullanır. Hard diskler her ne kadar bilgisayar sistemlerinde sabit olarak kalsalar da günümüzde taşınabilir hard diskler üretilmeye başlanmıştır. Depoladığınız veriler artık yanınızda taşınabilir.

Hard Diskin Yapısı Nedir?

Hard disklerin yapısı genelde cam, plastik ve metaldir. Veriler mıknatıslanma yolu ile saklanır. Saklanılan veriler biz silene kadar saklanır. Hard Diskte bir veya birden fazla kayıt diski bulunur. Bu diskler çok hızlı biçimde döner. Bu disklerin üzerinde bulunan çubuk benzeri yapı ise disk üzerinde yapıyı okur. Böylece veri akışı sağlanır.

Hard Diskin Ömrü Ne Kadardır?

Hard Diskin Ömrü Ne Kadardır? - Ankara Reklam Ajansı

Hard disklerin şu anki testlere göre ortalama 4 ile 6 yıl arasında değişmektedir. Her hard disk aynı sonucu vermeyebilir. Aldığınız ürünün kalitesine göre ömrü düşebilir ve ya artabilmektedir. Bir diğer etmen ise kullanıcılardır. Kullanıcıların hard diskleri ne kadar süre kullandığı, hangi ortamlarda saklandığı, bakımlarını yapıp yapmamaları bu ömrü değiştirmektedir. Hard disk üzerinde bulunan koruyucu yağlar bir süre sonra kurumaya başlar. Bu yağları yenileyerek ömrünü ve aldığımız verimi arttırabiliriz. Kullandığımız hard diskin ömrünü bazı programlar ile öğrenebiliriz. Bu programlar ile hard diskimizin bozulmaması için önlemler alabiliriz. Tabi ki bu önlemleri uzman kişilerin alması daha doğru olur.

Ankara Reklam Ajansı olarak hazırladığımız bir rehber tadında makalenin daha sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz  ve vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bizlerle birlikte profesyonel tasarım ya da yazılım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız eğer aşağıda iletişim numaramız veya mail adresimiz bulunacaktır. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Ankara Reklam Ajansımızı sosyal medya hesaplarını  takip etmek isterseniz eğer; Twitter   veya Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.