Grafik Tasarımcılar Bunu Okumadan Dizüstü Bilgisayar Almayın!

Her grafik tasarımcının ihtiyacı olan dizüstü bilgisayar yatırım yapmak için önünüzde çok fazla seçenek olduğunu görüyoruz. Karar veremiyoruz. Bu makalenin dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bir araya getirdik. Üç önemli özelliği bir araya getirdik ve sizin işinize yarayacak olan modelleri de sizler için makalemizde yer verdik.

1.OLED Ekran ve Renk Doğruluğu

Bir tasarımcının en önemli özelliklerin birisi doğru renk skalasını ayarlayabilmesidir. Eğer tasarımı yaptığı ekranda renkleri doğru şekilde göremiyorsa ne yazık ki birbirini tamamlayan renkleri bir araya getiremez. Buda üretme hızını hatta uzun süre kullanım halinde üretim yeteneğinizi kaybedebilirsiniz.

İlk olarak bir dizüstü bilgisayar seçerken, OLED ekranlı seçenekleri seçin. Çünkü OLED ekranlar renkleri gerçek hayattaki renklere daha yakın gerçekliklikte yeniden üreterek çalışmalarınızı mükemmel hale getiriyor.

Bir diğer OLED ekranı seçmenizdeki neden, Sağlık içindir. OLED ekranlar zararlı mavi ışıkları retina hasarlarında %70 azaltmaktadır. Uzun ekrana bakma süreleri için en ideal OLED ekran seçenektir.

2.Ekran Boyutu

Grafik tasarım daha çok görsel bir araç olduğu için , dizüstü bilgisayarınızın ekran boyutuda önemlidir. Hareket halinde çalışan tasarımcılar için çok büyük yada çok küçük ekran tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz.En ideal ölçü 15 inçlik bir ekran boyutu yeterli olacaktır. Ama sabit tasarımcıysanız ekran boyutunu daha büyük tercih edebilirsiniz. Freelancer tasarımcılar için 15 inç oldukça yeterli olacaktır.

3.CPU(Merkezi İşlem Birimi)

CPU alacağınız alacağınız bilgisayarın beyni gibidir ve grafik tasarım dizüstü bilgisayar satın alınırken aranması gereken en önemli özelliktir.

Yapacağınız her işlem CPU’dan geçmektedir. Yüklü programlarınız CPU ile etkileşime girerek çalışmaktadır. Yani alacağınızı dizüstü bilgisayarınızın performansı buradan geçmektedir.

Alabildiğiniz en güçlü CPU’lu bilgisayarı almaya çalışın.Eğer bu konuda cimrilik yaparsanız çalışmalarınız sırasında işinizde aksamalar olacaktır. İlerleyen zamanlarda bilgisayarınızda bozulmalar gerçekleşecektir. Çünkü tasarım programları güçlü programlardır. Piyasada olan en güçlü CPU’lu cihazları tavsiye ediyoruz. Aşağıya bazı örnek Dizüstü bilgisayarların resimlerini bırakıyoruz.

Ankara tasarım ekibi olarak bu makalemizde sizlere tasarımcıların ihtiyaç duyacağı dizüstü bilgisayarlarda aranan özellikleri yazdık. İşinize yarayacağı umudu ile bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Monster Semruk S7 V8.1.2

Apple Macbook Pro 2021

 ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.