Tasarım İle İlgilenenler İçin Alınması Gereken Donanım Parçaları

Kaliteli bir grafik tasarım yapmak için iyi donanımlara ihtiyacınız vardır. Bunun yanında web sitesi yapmak içinde geçerlidir. Bir web sitesinin yapı taşı tasarımıdır. Kariyerinize yeni de başlasanız, isterseniz gelişim sürecinde olun  ya da profesyonel olun doğru ekipmanlar ile çalışmazsanız bu size sorun yaratacaktır.

Bu makalemizin amacı grafik tasarımcıların ihtiyacı olan donanımlarını sizlere sunmaktır. Tasarımcıların ihtiyacı olan tasarım ekipmanları aşağıda sizler için sıraladık.

1. Dizüstü Bilgisayar

Öncelikle ilk sahip olmanız gereken cihazların başında gelen dizüstü bilgisayardır. Tabiki sıradan olan bir dizüstü bilgisayar değil. Belirli özellikleri olan dizüstü bilgisayarlar ihtiyacınız var. Bu özellikleri sizler için sıralıyoruz.

  • Ekran boyutu
  • Renk doğruluğu
  • CPU hızı ve gücü
  • Taşınabilirlik

Profesyonel bir tasarımcı olarak dizüstü bilgisayarlarda renk doğruluğu oldukça önemlidir ve CPU, dikkat etmeniz gereken en önemli iki özelliktir. Hızlı ve güçlü bir CPU, karmaşık tasarım yazılımlarının üstesinden kolaylıkla gelecektir. Renk açısından doğru bir ekran, renklerin istendiği gibi ekranda yenilenmesine de olanak sağlayacaktır.

2.Monitör

Tasarımcılar için bir diğer ihtiyaç iyi bir monitör. Burada iyi dememizin sebebi sıradan monitörlerin ve tasarımcılar için olan monitörlerin arasındaki farkı anlamanız içindir. Tasarımcılar için önemli olan çalışmanın en yüksek netlikte sizlere gösterilmesi. Doğru renklerin doğruluğuna (PANTONE onaylı bir ekran) ve geniş görüntüleme açılarına sahip olması gerekir. Monitör yatırımınızı bu özelliklere göre yapmalısınız.

3.Klavye ve Mouse

Genelde tasarımcıların dikkat etmeden aldığı klavye ve mouse…
Öncelikle bir bilgisayarda bu ikili olmadan işlem yapamadığınızı ve tasarımlarınızın bu ikileden çıkacağını unutmayınız. Eğer sıradan internet kafelerdeki klavyeleri kullanırsanız ellerinizde deformeler oluşabilir. Özel klavye ve mouse ile çalışmalarınıza başlayın. Alacağınız klavye ve mouse içinde bulundurması gerekenler; iyi bir akış sağlayabilsin, ergonomik olsun, kablosuz olsun, mümkünse alacağınız zamanda ki son teknolojiyi alın gecikmelere izin vermeyin. Sonuçta siz bilgisayar başında uzun zaman geçireceksiniz. Bu zamanların ekstra uzamasın.

 

4.Masaüstü Bilgisayar

Yapacağınız projeler için bir tane canavara ihtiyacınız olacaktır. Burda bahsettiğimiz canavar, masaüstü bilgisayarınız olacaktır. Projeleriniz o kadar büyük olacak ki bunları depolamak için, açmak istediğiniz de çok ağır hizmetler verebilecek bir masaüstü bilgisayarada ihtiyacınız olacaktır. Mümkünse bu bilgisayarı hazır markalardan almayın. Kendiniz toplamaya çalışın ki gerçek bir canavar çıksın ortaya. İyi bir bilgisayar için oldukça fazla araştırma yapmanız gerekecektir. Bu yapacağınız bilgisayar ile sadece bir cihazınız olmayacak her zaman nakite dönebilecek bir yatırım olabilecek. Mümkünse herşeyin en yüksek donanımı tercih edin.

5.Çizim Tableti

Eğer sürekli aklınıza değişik tasarımlar geliyorsa  bunun için size bir tane çizim tableti lazım olacaktır. Profesyonel bir çizim tabletine yatırım yapabilirsiniz. Çizim tabletleri ol bir kalem ve kağıttan çok daha daha pahalı olabilir ama bu cihazları kullanmak bir ağacın kesilmesinden daha kolay ve daha etkilidir. Çizim için uygun tablet aldığınızda emin olun çizim yeteneğiniz bir üst seviyeye çıkacaktır.

 

İçerik oluşturacaksanız yüksek kaliteli ekipmanlara yatırım yapmalısınız. Bunun için çok çalışmalısınız. Ama başarıya ulaşmanın en hızlı yolu budur. Ankara Web tasarım ekibi olarak bu gün sizlere donanımlar ile ilgili bilgiler verdik. Eğe  diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayınız. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.