Freelance Web Tasarımcılar için Kolay ve Etkili Satış Yapma Rehberi

Yeni freelance web tasarımcılar için oldukça sinir bozucu bir durum olabilen satış konuşması bölümünü nasıl daha kolay ve etkili yapabileceğinizi bu yazımızdan öğreneceksiniz.

Satış konuşmanız karmaşık olmak zorunda değildir, başarılı satış konuşması ve daha fazla freelance web tasarım işi alabilme şansınızı arttırmak için bir kaç önemli nokta bulunmaktaadır.
Hemen bunlara göz atalım;

  1. Projenin amacını anlayın
  2. Etkili bir sunum dosyası oluşturun
  3. Müşterinizle iyi bir ilişki kurun
  4. Hazırlık en büyük yardımcınızdır
  5. Yeteneklerinize güvenin

1.Anahtar- Projenin Amacını Anlayın

Müşteriyi etkilemek için ilk olarak satış konuşması yapmanız gerekmektedir. Bunu en etkili şekilde yapmanız için projenin amacını anlamız gerekiyor. Önceden yapmış olmanız gereken araştırmalar ile tüm bilgileri topladığınızdan emin olmanız gerekir.

Bir projenin ayrıntılarını ,neden yapıldığını, müşterici için hangi amaca hizmet edildiğini ve ne etmeyi amaçladığını anlamanız gerekir.

Çalışmaya başlamadan önce bunları bulmak işin sonraki kısmında başarı oranını yukarıya çekecektir.

Müşterinin gereksinimlerini ne kadar iyi anlarsanız , yenilikçi ve emsalsiz çözümler bulma ihtimaliniz o kadar artar.

Müşterilerinizi hedefleri hakkında sorular sorun. Size yapılacak proje ile ilgili tüm verileri gönderseler bile her bir özelliğin ve neye hizmet ettiğini sonuca en iyi şekilde ulaşmak için sorular sorun.

Müşterinin gereksinimlerini ne kadar iyi anlarsanız , yenilikçi ve emsalsiz çözümleri bulma ihtimaliniz o kadar artar.  Bu düşünce sizle aynı projeye teklif verecek olan web tasarımcılardan ayıracaktır.

2.Anahtar-Etkili Bir Sunum Dosyası Oluşturun

Gerçek bir sunum yada sadece bir teklif  hazırlıyor olun müşteriye gerçek bilgileri sunduğunuzdan emin olun.

Müşterilerinize  CV’nizi ve müşteriye nasıl faydalı olabileceğinizi gösterin ve hissettirin. Çalıştığınız yerleden çok yaptığınız işleri ön planda tutun.

Bir sunum hazırladığınızda içeriğini çok fazla bilgilerle doldurmayın. Ayrıntılı kısa cümleler kullanın ki müşteriyi sıkmayın. Yaptığınız web tasarımları gösterin. Önceki web tasarımlarının  müşteri üzerinde ki etkisini kestirin ve ona göre iletişim sağlayın. Buradaki şifre müşteriye tecrübenizin onlara nasıl yarar sağlayacağını gösterebilmektir.

Eğer yazılı bir teklif hazırlıyorsanız yukarıdaki söylediğimiz bilgiler yine geçerli. Ekstra olarak tecrübeli yönlerinizi gösterin ve bundan müşterinin nasıl faydalanacığını açıklayın.

 

DİKKAT!

Bir proje için tasarım maketleri oluşturmaktan kaçının. Unutmayın ki bir müşteri için bedava çalışmamalısınız.Elinizde proje ilgili bir sözleşme olmadan projeye giriş yapmayınız. Sadece küçük bir web tasarım taslağı hazırlayın. Sözleşme oluştuğu takdirde işe başlayın.Ankara web tasarım ekibimiz de bu şekilde tecrübeleri ile çalışmaktadır.

İlk olarak müşterinin sevebileceği görsel bir web tasarım hazırlayabilirsiniz. Sonrasında antlaşma sağlanırsa bunun üzerinden devam edebilirsiniz. Unutmayın ki bir işin içinde belirsizlik varsa bu sizin zamanınızı boşa harcamasına sebep olur.

3.Anahtar-Müşterinizle İyi Bir İlişki Kurun

Size mobil veya web siteniz üzerinden ulaşan müşterilerinizle oldukça ılımlı konuşun. Mutlaka yüz yüze bir görüşme ayarlayın ve yapabileceklerinizi anlatın. Onları dinleyin , müşterinizin fikirlerini , yapmak istediklerini ve  yapabileceklerini öğrenin. Sonrasında projeye nasıl yararlı olabileceğinizi belirtin.

Müşterilerden bilgi almak onların bazen sevdiği bazende sevmediği durum olabilir. Bunun için müşteri gerginse ve  konuşma esnasında gerildiyse burada ortamı yumuşatacak kişi sizsiniz. Olabildiğince sakin kalın.

4.Anahtar-Hazırlık En Büyük Yardımcınızdır

Müşterinizin ile alakalı her şeyi bilmek zorunda değilsiniz.Hazırladığınız sunumunuzu prova etmek için  herhangi bir web tasarım toplantısında sunabilir alıştırma yapabilirsiniz.

Siz sadece müşterinin ne aradığını ve onlara ne verebileceğinizi güçlü şekilde anlamanız gerekmektedir. Bu hazırlık alacağınız işleri ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir ve müşterinin ilgisini çekmektedir.

Projelerde karşınıza çıkabilecek sorunlara her zaman hazırlıklı olun. Size çok sık proje zamanı ,deneyiminiz ile ilgili , bütçe ile ilgili vb. sorular gelecektir.

Müşteri iletişim sırasında bilmediğiniz bir şey varsa bunu saklamak yerine bilmediğinizi söylemekten korkmayın.  Konu ile alakalı bilgiyi  öğreneceğinizi ve en kısa sürede cevabı ileteceğinize dair garanti verin ve bu sözü tutun. Müşteri size daha çok güvenecektir.

5.Anahtar-Yeteneklerinize Güvenin

Tavsiyelerimizin sonuncu olarak, müşterilerinize yeteneklerinizi ve sağgörünüzü ve kedinize olan güveni yansıtmanız önemlidir. Bu sizin müşteriye yapabilecekleri söylediğiniz ve bu söylediğiniz şeyleri yapabileceğiniz konusunda onlara güven verir.

Kendinizi anlatırken yaptığınız işlerden , deneyimlerden , aldığınız sonuçlarla ilgili gerçekleri söylemekten ve projeye ilginizin diğer tasarımcılardan iyi sonuç alacağınızı söylemekten korkmayın. İş konusunda kendinize güvenin.Kendinize güvendiğiniz zaman alamayacağınız iş olmadığı unutmayın!

Freelance Web Tasarım İşi Nasıl Kazanılır

Güzel haber ne kadar çok sunum o kadar iş imkanını yanında getiriyor. Sunumlarınızla müşterin ilgisini çektikçe o zaman kazanmalar da başladığını anlıyorsunuz.

Uzun süreli iş alıyor olmak müşterilerle kurulan iletişim ile ilgilidir. Müşteri ile kurulan iletişim bu ilişkilerin en önemli kısmıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.