E-TİCARET SİTENİZDE ARANACAK EN İYİ TASARIM ÖZELLİKLERİ

E-ticaret mağazanızın müşteriler ile olumlu etkileşim kurmanın yolunu bulana kadar ne yazık ki eksik kalacaktır. Bunu başarabilmek için çeşitli işletmeler estetik ve kolay kullanım sağlayan e-ticaret web siteleri oluşturmak isteyebilir.  E-ticaret  sitenizde alışveriş yapmak ne kadar kolay olursa müşterilerinizin ve gelirinizin önemli bir artış elde edebilirsiniz.

Bu başarıyı elde etmek için e-ticaret web sitesi kurmak isteyen işletmeler tasarımsal olarak üst düzey bir arayüz yaptırmak isteyebilir. Müşterilere mağazanızda gezinmesi kolaylaşır. Bu özellikler e-ticaret web sitenizdeki etkileşime doğrudan etki etmektedir. Müşterileri daimi müşteri yapmak için e-ticaret sitenizdeki bazı özellikleri aşağıda sıralıyoruz.

E-Ticaret Web Siteleri İçin Tasarım Önerileri

  • Arama Sihirbazı
  • Satış Portföyü
  • Mega Menü
  • Bülten Pop-up’ı
  • Ürünlerin Karşılaştırılması
  • Afişler
  • İncelemeler
  • Doğrudan İletişim

Arama Sihirbazı

Müşteriler her zaman ürünleri tek tek arayarak almayı sevmez. Zamandan kazanmak için ürünün ismini yazıp  hemen ulaşmak isteyebilir. E-ticaret sitelerinde olması gereken özelliklerden biri arama sihirbazıdır. Eğer müşteri ürüne istediği anda ulaşamaz ise sadece o gün müşteriniz olabilir. Müşterileri düşünerek olması gereken tasarım müşteri istediği zaman istediği ürüne hızlı ve benzer ürünleri görerek daha kaliteli bir sörf yapabilecektir. Sonrasında daimi müşteri olma ihtimali yükselecektir.

Satış Portföyü

E-ticaret sitelerinde olması gereken bir diğer tasarım özelliği satış portföyü. Web sitenize giren müşterilerin ilgisini çekebilecek çok satan ürünlerinizi özellikle ana sayfanızda göz önünde durması gerekir. Bunun sebebi müşteri her zaman bir siteye girerken ilk olarak anasayfaya girmeleridir.Buraya koyacağınız çok satan ürünlerin portföyü genellikle müşterilerin ilgisini çeker ve satışlarda artış olabilir. Satış portföyünde ki fotoğrafların göz kamaştırıcı olması önemlidir.

Mega Menü

Ürünleri tek tek listelemektense her zaman kategorilere ayırın. Hatta alt kategorilere ayırın. Düzgün bir şekilde listelenmesi müşterilerinizin için daha pozitif bir deneyim sunmaktadır. Müşteriler mega menüde daha kolay gezinebilecekler ve daha fazla vakite geçirecektir. Bu da kullanıcı deneyimini yükseltecektir.Mega menünüzü duyarlı olarak optimize etmeyi unutmayın.

Bülten Pop-up’ı

Satış portföyünde de dediğimiz gibi anasayfa müşteriyi karşılama için önemlidir. Anasayfa da müşteri ile etkileşimi arttırmanın bir diğer yolu da  bir adet haber bültenidir. E-ticaret sitenizde vakit geçiren müşterilerin ilgisini çekecek sitenizle alakalı konularda olan haberleri burada sunabilirsiniz. Bu bültenlerde örnek olarak e-postanızı , fırsatlar , trendler , satışlar ve diğer haberleri verebilirsiniz. E-ticaret sitenize üye olan kullanıcılara yaptığınız kampanyalar ile ilgili mail gideceği için müşteriler merak edip sitenize uğrayacaktır ve alışveriş yapabileceklerdir.

Ürünlerin Karşılaştırılması

Bazı kullanıcılar alışveriş yaparken ürünlerin karşılaştırabileceği bir tasarım görmek ister. Bunun sebebi iki ürün arasında kaldığında buraya bakıp kendine uygun olan ürünü alabilmesidir. Birden fazla  ürünü doğru analiz ederek kendisine uygun olan ürünün ağırlığını ,boyutunu , renk, fiyat ve daha fazlasını tek bir ekrandan görebilecektir. Müşterilen ürünlerin ayrıntıları hızlı görmeleri de web sitenizde olan deneyimini üst seviyeye çıkaracaktır.

Afişler

Web sitenizin anasayfasında kesinlikle kullamanız gereken bir diğer tasarım özelliği afişlerdir.Hareketli bannerların önemi çok büyüktür.Yoğun ilgi alabilirler. Tasarımları dinamik ve renkli olması  önemlidir.E-ticaret sitenize ilk defa giren bir müşterinin dikkatini çekebilirsiniz. Her zaman bannerlara en çok satan ürünlerinizi ekleyin ki müşteri girdiğinde onu da almaya teşvik edebilin.

İncelemeler

E-ticaret sitelerin olmazsa olmazı değerlendirme ve derecelendirmedir. Bu değerlendirmeler ve derecelendirmeler ne kadar yüksek olursa web sitenize yeni girecek müşteriden alacağınız ilk düşünce güvenilir bir site olduğunu düşünecektir. Rahat alışveriş yapacaktır ve ürün eline ulaştığı zaman müşteriniz tekrar sitenize dönüp sitenizi değerlendirecektir.

Doğrudan İletişim

E-ticaret sitelerinde müşteriler ile iletişim çok önemlidir. Müşterinin isteklerinin karşılanması müşteri memnuniyeti için önemlidir. Hemen hemen web sitenizdeki bütün sayfaları bir adet kayan bir yardım linki ekleyin. Müşterileriniz yaşadığı herhangi bir problem yaşadığı zaman hemen iletişime geçebilsin. Bu müşterilerinize her zaman yanlarında olduğu hissiyatını verecektir. Sonrasında müşterinizin alışveriş güvenilirliğini  arttırır.

Ankara web tasarım olarak yılların tecrübesi ile sizlere e-ticaret sitelerinde uygulamanız gerektiği tasarım özelliklerinden bahsettik. Takipte kalmaya devam edin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.