Duyarlı Web Siteleri ‘ni Etkili Kullanmak için 3 İpucu

Duyarlı web siteleri artık hemen hemen her işletmenin sahip olması gereken web sitelerinden birisidir. Ticaret, teknoloji ile birlikte e-ticaret sitelerinin etkileşimleri de oldukça artmaktadır. Bu yazımızda duyarlı web sitelerin  ne olduğunu ve ne işinize yarayacağını sizlere anlatacağız.

Duyarlı Web Sitesi Nedir? 

Dijital dönüşüm gibi, duyarlı web tasarımı da tamamen tüketicinin değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılamakla bağlıdır. İçerikleri biçimlendirmeden CTA düğmesi boyutlandırma gibi mobil uyumlu özelliklere kadar , duyarlı bir web sitesi kullanıcıların isteklerini mobil cihazlarda da karşılamarı için uyumludur.

Günümüzde herkes mobil cihazlarda çok daha fazla vakit geçirmekte. Bu yüzden ticaretlerin çoğunluğu artık mobil cihazlar üzerinden dönmektedir. Günümüzde her firmanın ihtiyacı olan bir adet duyarlı web sitelerine ihtiyacı vardır.
Peki ne oluyor?  Duyarlı web siteye sahip olan firma sahiplerinin müşteri mobil cihazlar ile sitelere girdiğinde harcamalar yapabiliyorlar.

  • Son üç yılda  bir mobil cihazda gerçekleşen perakende e-ticaret satışlarından yüzdesi 2020 %31 arttı ve 2021 yılında mobil cihazlardan alışveriş yüzdesi pandemininde etkisiyle %70’in üzerine çıkmış.

Müşterilerinizin sizi rahatlıkla bulmaları için duyarlı web siteleri ile onlara hizmet etmelidir.Web sitenize girecek kullanıcılarınıza güven ve marka bilinirliğini ve oldukça uzun bir şekilde içeride tutmak çok önemlidir.Bunun için önemli olan duyarlı bir web sitesine sahip olmanız gereklidir.

Duyarlı Web Siteleri  İçin İpuçları

Rekabet avantajını alabilmeniz için sektörünüzde veya işinizde diğerle işletmelerin önüne geçmenin önemi çok büyüktür. Bunu sağlayabilmeniz için önemli olan , iyi bir tasarıma sahip olmanız gereklidir.Aşağıda sizler için ipuçlarını veriyoruz.

Küçük Başlamanız Gerekiyorsa Küçük Başlayın

Web sitenizi tek seferde duyarlı web sitesine çevirmeyin.Her seferinde bir veya iki adım atın. Tek duyarlı web sitesi karmaşık olacaktır ve bu sitenize girecek kullanıcılar için sorun haline gelecektir. İçeride çok fazla vakit geçirmek istemeyeceklerdir. İlk olarak sitenizde en çok ziyaret edilen sayfaları tespit edin ve bu sayfalara kimler hangi cihazlardan giriyor araştırmasını yapın.Sonrasında duyarlı hale getirirken o cihazların özelliklerine dikkat ederek duyarlı hale getirin.

duyarlı web siteleri

Esnemeye Başlayın

Yapılan tasarımın bir kişiye değil bütün insanlara hitap edecek şekilde olmasına önem verilmedir.Eğer bu web site herkesin kullanabileceği şekilde olmazsa çok fazla etkileşim alamaz ve bu marka bilinirliğini negatif yönde etkileyecektir.

  • CTA düğmeleri ziyaretçiler için onları harekete geçirecek mesaj düğmeleri olmalıdır.Masaüstünde çalışan bir CTA düğmesi mobil cihazlarda da çalışmalıdır. Bu da içeriye giren kullanıcıların uzun süreler içeride dolanmalarını sağlamaktadır.
  • Görüntüler ve Simgeler yanlış çözünürlüklerin kullanılması sayfanızdaki etkileşimi kırar ve sitenizde hasara neden olabilir. Farklı cihazlar farklı çeşitlilik kullanılmalıdır. Duyarlı web siteleri için dinamik ve otomatik olarak ayarlanan ögeleri seçmelisiniz.
  • Tipografi  Ziyaretçiler sizden alışveriş yapmak için web sitenize girdiğini unutmayın. Web sitenizi okuyabilmeliler.Masaüstü sitelerde harika olan yazı tipi mobil cihazlar da aynı görünmeyebilir. Bunlara dikkat edilmelidir.

Yolculuğun Haritası

Sitenizde gezi yapacak kullanıcılar için önemli olan gezindikleri yerleri unutmamalarıdır. Ziyaretçiler kolayca gezinebiliyorsa satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır. İyileştirilmiş bir satış hunisinde önemli sonraki adımlara ilişkin görünür bağlantılar kritik öneme sahiptir.ve Sonraki adımlarda kolay olmalıdır.Duyarlı tasarım sonraki en önemli adımlara dikkate alır ve bu adımların anlaşılması ve bağlantıların erişilebilir olmasını sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.