Ankara Web Tasarım -Web Tasarımında Renk Kullanımı ve Psikolojisi

Web Tasarımında Renk Kullanımı ve Renk Psikolojisi – Ankara Web Tasarım

Söz konusu profesyonel web tasarımı olduğunda, her geçen gün yeni trendler ve teknikler ortaya çıkmaktadır. Ankara web tasarım ekibi olarak bu yazımızda web tasarımında renk kullanımının ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz. Renk şemalarının psikolojik etkisi kullanıcılar üzerinde oldukça etkilidir. Örnek vermemiz gerekirse gölgelendirmede küçük bir değişiklik gibi görünen şey, kullanıcının davranışında farklı etkiler yaratabilmektedir.

Renk Psikolojisi nedir? – Ankara Web Tasarım

Renk psikolojisi kavramı iyi bir şekilde açıklanmıştır ve makaleler için araştırma konusu olmuştur. Renklerin etkisi, dijital pazarlama ve tasarım uzmanları tarafından da incelenmiştir. Bu neden dolayı belirli sektörler, ürünler veya özel ürünlerde ilişkili belirli renk şemalarını görmüşsünüzdür.

Rengin Pazarlamaya Etkisi

Kissmetrics sitesi aracılığıyla sunulan bir araştırmaya  göre müşterilerin %90’ndan fazlası satın alma işleminde en önemli faktörü n görsellikte olduğunu söylüyor. Diğer bir araştırmada müşterilerin %85’i bir ürünü satın almalarının birinci sebebi ürünün rengi olduğunu söylüyor.

Renklerin Psikolojide Anlamları? – Ankara Web Tasarım

Web Tasarımında Renk Psikolojisi - Ankara Web Tasarım

Renk psikolojisinin öneminin farkındaysanız renkleri kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Renklerin e-ticarette ne kadar önemli olduğunu yakından inceleyelim.

Sarı : Bu renkten bahsedecek olursak eğer; iyimserlik ve gençlikle ilişkilendirilir. Tüketicilerin dikkatini çekmek için harikadır, ancak öz bir şekilde kullanılmalıdır. Çok fazla sarının kötü bir etki yaratabileceğini unutmayın.

Kırmızı:  Dikkat hissi yaratmak için kırmızıyı kullanın. Ticaret işiyle uğraşanlar genellikle kalp atış hızını artıran ve enerjiyi destekleyen bir renk olan kırmızıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Mavi: Güven duygusu yaratmak istiyorsanız mavi uygulayın. Mavi, iş dünyasında, özellikle finans sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yeşil: Tüketicilerde rahatlamayı destekleyen, sevilen bir renktir. Genellikle çevresel veya doğal ürünler veya web tasarımında kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Turuncu : Harekete geçirici mesajı güçlendirmek için kullanılır. Müşterilerin hemen satın almalarını veya abone olmalarını istediğinizde bu renk ile farkındalık oluşturabilirsiniz.

Pembe : Romantizm ve kadınlıkla ilişkilendirilen pembe, genellikle kadınlara ve genç kızlara yönelik ürünleri pazarlamak için kullanılır.

Siyah : İyi pazarlamanın temel rengi olarak bilinir. Cilalı ve şıktır. Siyah ile yanlış pazarlama şansınız neredeyse sıfırdır.

Mor : Sakinleştirici bir etki sağlama özelliği vardır.

Beyaz : Bu renk temizliği, erdemi ve saflığı teşvik etmektedir. Beyaz rengi sağlık sektörleri tarafından tercih edilmektedir.

Gri : Gri rengi lüks markalardan işletmelere kadar çok çeşitli sektörlerde çok yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Ankara web tasarım ekibi olarak aşağıda hazırladığımız bilgileri inceleyin. Profesyonel web tasarımı için en iyi renkleri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli ayrıntıları öğrenin.

Web Tasarımında Renk Psikolojisi- Ankara Web Tasarım

Web Tasarımında Renk Psikolojisi - Ankara Web Tasarım

Belirli Renkler Ne Tür Müşterilere Hitap Eder?

Müşterilerinizi Etkileyebileceğiniz Renkler : Kırmızı, turuncu, siyah ve kraliyet mavisi, hızlı satın alma seçimleri yapma eğiliminde olan müşterileri etkilemeye çalışıyorsanız kullanabileceğiniz renklerden bazılarıdır. Ankara web tasarım ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz projelerde renk konusuna oldukça dikkat ediyoruz.

Renklerle Bütçe Kontrolü : Bütçe bilgisine sahip müşterilerinizle etkileşim mi kurmak istiyorsunuz? Çekiciliğinizi yaratmak için lacivert ve turkuaz kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Geleneksel Tüketiciler : Mavi, gül ve pembe tonlarını kullanırsanız eğer daha geleneksel müşterilere hitap edebileceğinizi unutmayın.

Müşterilerinizin Sitenizi Ziyaret Etmesini Sağlama

Web sitenizi ziyaret edenleri müşterilere çevirmeye devam etmek ve mevcut müşterilerinizin geri gelmesini sağlamak istiyorsanız, müşterilerinize hitap eden doğru renkleri kullandığınızdan emin olun. Alışveriş yapanların neredeyse yarısı bir web sitesi hakkındaki görüşlerini yalnızca tasarıma dayandırıyor. Renk şemalarını dikkatlice kullanmaya özen gösterin.

Ankara Web Tasarım olarak hazırladığımız web tasarımı ve renk psikolojisi hakkında hazırladığımız makalenin  sonuna geldik. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ekibimizle birlikte profesyonel tasarım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmek isterseniz eğer; Twitter   ve Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.