Ankara Web Tasarım – Web Sitenizin SEO Sıralamasını Etkileyen Faktörler

Web Sitenizin SEO Sıralamasını Etkileyen Kullanıcı Deneyimi Faktörleri – Ankara web tasarım

SEO Sıralamasını Etkileyen Kullanıcı Deneyimi Faktörleri - Ankara Web Tasarım

Yayın hayatına geçen tüm web sitelerinin ilk ana hedeflerinden birisi arama motorunda ilk sayfaya ulaşmaktır. Ankara web tasarım ekibi olarak SEO’nun web  sitenizde ne kadar önemli olduğunu bu yazımızda kısa ve öz bir şekilde anlatacağız. Arama motorları, kullanıcılar için faydalı olan web sitelerini daha ön planda tutar. Örnek verecek olursak eğer; Google arama yapanlara en çok fayda sağlayacak içerikleri ilk sayfasında yer verir. İçerik içindeki anahtar kelimeler, site optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi arama motorları açısından oldukça önemlidir.  Yayın hayatına geçen bazı web siteleri, ne yazık ki siteyi arama motoru için harika görünüme getirmeye çalışır. Bu durumda kullanıcılar ikinci plana atılır. Kalitesiz içerikler üretilmeye başlanır. Merak etmeyin araştırmalar sonucunda Google daha çok kullanıcı deneyimini göz önünde bulunduruyor. Kullanıcı deneyimini etkileyen ve sitenizde pozitif olarak katkı sağlayacak faktörleri tek tek değerlendirelim.

Sitenin Yüklenme Hızı – Ankara web tasarım

SEO açısından yüklenme hızı siteler için ilk husustur. Kullanıcı deneyimi, arama yapan kişinin SERP üzerindeki bağlantıya tıkladığı andan itibaren başlar ve bu yüzden dolayı sayfanın yüklenme hızı oldukça önemlidir. Kissmetrics sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre yüklenmesi uzun süren sayfalar genellikle kapatılıyor. Sitenizin yüklenme süresi 3 saniye ve 8 saniye arasında olması gerekir. Üç saniyeden sonraki her saniye içerisinde toplamda %7 oranında kullanıcı kaybettiğinizi unutmayın. Web siteniz için hız testini ölçmek istiyorsanız eğer buraya tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Hız testi araçları sayesinde sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğini ve detaylı rapor sahibi olabilirsiniz.  

Navigasyon – Ankara web tasarım

Kullanıcı deneyimi için önemli olan diğer husus ise sitenin karmaşık olmamasıdır. Yapılan araştırmaların analiz sonucuna göre site eğer karmaşık gezinme özelliğine sahipse kullanıcılar siteyi daha hızlı terk ediyor. Profesyonel web tasarım çalışması gerçekleştirken sitenizin 4-6 kategorisi ile sınırlandırmaya dikkat edin. Kullanıcılar, istediği içeriğe ulaşmak için yalnızca iki tıkla ulaşmayı tercih etme eğilimindedirler.  Siteniz eğer karmaşıksa ziyaretçilerinizin sitenizi terk etme olma olasılığı daha fazladır.Bununla birlikte, içerik içindeki alakalı anahtar kelimelerle ilgili diğer site sayfalarına bağlantılar olması, gezinmeyi basit tutmaya  daha fazla yardımcı olabilir.

Responsive Tasarım – Ankara web tasarım

Arama motorları için sitenin responsive tasarım olması oldukça önemlidir. Kullanıcılar genel olarak web sitelerine mobil cihazlardan erişiyor. Kullanıcılar bilgisayardan girdiği sitenin performansını aynı şekilde mobil cihazlarında da beklediğini unutmayın. Mobil uyumlu olacak şekilde optimize edilmeyen siteler genel olarak arama motorlarında üst sıralarda yer almıyor.  Kullanıcılar için sitelerin donması, çökmesi ve diğer performans hatası sorunları oldukça negatif bir durumdur. Sitenizin eğer responsive tasarım uygun olup olmadığını araçlar sayesinde ölçebilirsiniz. Siteniz tam olarak mobil uyumlu değilse eğer tasarımınızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Ankara web tasarım ekibi olarak bu konuda yanınızda olduğumuzu belirtmek isteriz. Profesyonel web tasarım konusunda destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sonuç – Ankara web tasarım

Kullanıcı Deneyimi İçin SEO - Ankara Web Tasarım

Arama motorları, site değerlendirmesi için kullandıkları algoritmayı sürekli olarak değiştirmektedir. Google yaptığı açıklamaya göre  bir siteyi değerlendirirken tam olarak 200 faktörü göz önünde bulunduruyor. Google son yaptığı güncellemeye göre responsive tasarıma oldukça önem verdiğini söylemek isteriz. Diğer arama motorları bu alanda genel olarak Google arama motorunu örnek alarak geliştirmeler yapmaya devam etmektedir.  Sitenizi ve siteye yüklenecek olan içerikleri hem arama motoru hem de kullanıcı için optimize etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ankara Web Tasarım ekibi olarak sizler için hazırladığımız kullanıcı deneyimi ve SEO adlı makalenin sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ekibimizle birlikte profesyonel tasarım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmek isterseniz eğer; Twitter   ve Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.