Ankara Web Tasarım – Duyarlı Web Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi (UX)

 Duyarlı Web Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi (UX) – Ankara Web Tasarım

UX Tasarım - Ankara Web Tasarım
UX Tasarım – Ankara Web Tasarım

‘’Duyarlı’’ kelimesini yakından inceleyecek olursak bir olaya anında yanıt vermek anlamını çıkarabiliriz. Ankara web tasarım ekibi olarak bu yazımızda duyarlı web tasarımını yakından inceleyerek açıklama yapacağız. Responsive tasarım, ziyaretçilere dinamik web sitesine çekmek ve sonuçta sitede kalmalarını sağlayan çevrim içi trafiği arttıran harika bir web tasarım şeklidir. Günümüzün teknolojik çağında, bütün platformlarda görüntülenebilen duyarlı web sitelerine olan ilginin gittikçe arttığını söyleyebiliriz. Herhangi bir internet sitesinin başarısı, bilgisayar, mobil, tablet vb. her cihaza en iyi uyan içeriğe bağlıdır diyebiliriz.

Web sitesinin mobil yanıt verme özelliği çeşitli cihazlara kolayca yanıt vermesini sağlar. Duyarlı web tasarımı, aynı URL’nin masaüstü ve akıllı telefonlarda ve tabletlerde tüm tarayıcılarda tam olarak aynı şekilde çalışabileceği anlamına gelir. İnternet kullanımı arttıkça ve hızlandıkça akıllı telefonların kullanımı da giderek artmaktadır. Responsive tasarıma sahip olmanın tek avantajı, bir internet sitesinin hem dikey hem de yatay boyutlarda bu cihazlara tamamen uymasıdır. Responsive web tasarımı, tüm cihazlarda aynı kodu kullanıcılara yansıtır. Bu durum bir web sitesinin performansını artırır.

Ziyaretçi deneyimi, kullanıcıların bir web sitesiyle olumlu olarak etkileşimidir. Ziyaretçiler için kolay gezinme tasarımı ve uygun bir web sitesi olması gerekir. Ziyaretçilerin, fazla dahili bağlantı gezintisi ile web sitelerinin başlık ve alt başlık bağlantılarında gezinmesi daha az aman almalıdır ve daha kolay gezmesi gereklidir.

Duyarlı tasarım ve daha iyi kullanıcı deneyimi için aşağıda temel noktalar belirtilmiştir;

  • Kullanıcı Arayüzü Tasarımı
  • Düz Web Tasarımı
  • A / B Testi

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı – Ankara Web Tasarım

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı - Ankara Web Tasarım
Kullanıcı Arayüzü Tasarımı – Ankara Web Tasarım

Web sitesinin en önemli unsuru masaüstü ve mobil duyarlı olmasıdır. Kullanıcılar için daha dinamik ve ilgi çekici hale getirerek profesyonel web tasarımı yapılması gereklidir. Ankara web tasarım ekibi olarak bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliriz. Profesyonel bir web tasarımı gerçekleştirmek istiyorsanız eğer  bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kullanıcı arayüzü tasarımının tüm katmanlarını eşleşen bir html, Java, ve CSS kombinasyonu ile karşılamak olarak da açıklayabiliriz. Bahsi geçen bu üçlü kullanıcı arayüzü tasarımının temel unsurlarıdır.

HTML, internetin temel dilidir. Hem statik hem de dinamik web siteleri için tasarım ve geliştirmede önemli bir araçtır. Basamaklı Stil Sayfası (CSS) renkli stiller, hizalamalar sağlar ve güzellik web sitesini daha dinamik ve çekici hale getirmek için geliştirir. Java Scripting, istemci tarafı ve web için sunucu tarafı programlama sağlayan komut dosyası dilidir.

A / B Test Tasarımı – Ankara Web Tasarım

A / B test tasarımının diğer adı da bölünmüş testtir. Kullanıcı deneyimi bilindiği üzere web sitelerinin oldukça önemli bir unsurudur. A / B test tasarımı yapılacak olan web sitesini A ve B gibi iki farklı versiyona ayırır.

Web sitesinde gezinme tuşları, açılış sayfaları, iletişim formları ve harekete geçirici mesajlarının geri dönüşümlerini kontrol eder.

Test tasarımı bittikten sonra daha iyi kullanılabilirlik ve daha sorunsuz kullanıcı deneyimi için iki versiyonda da iyileştirmeler yapılır. En son sürümünü masaüstü ve mobil cihazlarda kontrol ettikten sonra yayın hayatına geçirilir.

Düz Duyarlı Web Tasarımı – Ankara Web Tasarım

Düz duyarlı web tasarımı, basitleştirilmiş ve tek sayfalık bir web tasarımıdır. Web sitesinde basit ve orijinal bir görünüm kazandırır. Düz duyarlı web tasarımlarının mobil yanıt verme özelliği diğer web tasarımlarına göre çok  daha hızlıdır. Kolay gezinme yapısı ve çok az tıklama yapması sebebiyle günümüzde çok talep görüyor.

Ankara Web Tasarım olarak hazırladığımız bir rehberi tadında makalenin daha  sonuna geldik. Öncelikle makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ekibimizle birlikte profesyonel tasarım çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz. Ekibimizle proje geliştirmek için iletişime geçebilirsiniz.Çalışmalarımızı incelemek isterseniz buraya  ya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmek isterseniz eğer; Twitter   ve Instagram adreslerimize ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0312 325 89 87

Mail: info@megafonn.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.