Açılış Sayfalarının Güzel Görünmesi İçin İpuçları

Açılış sayfaları hakkında çok fazla makale yazılmıştır. Açılış sayfasının temel gerçeklerini hepimiz biliyoruzdur.Bunlar :

Ziyaretçinin bir banner reklamı veya promosyon bağlantısını tıkladıktan sonra ulaştığı sayfalardır ve potansiyel müşterileri işletme için müşteriye dönüştürmek için gerekli uğraşlardır. Ancak, kendi tasarımınızla bir açılış sayfası yapmaya gelince  belgeleri inceledikten sonra hassas görünmekte.

Wikipedia’da bulabileceğiniz bilimsel bir sınıflandırmaya göre, açılış sayfaları  iki ana kategoriye ayrılır; referans ve işlem.

Referans olarak, sayfalar çekici ve ziyaretçiye yardımcı olmaya yaramalıdır.

İşlemsel bir açılış sayfası anında satış yapabilmeli veya güçlü satış fırsatlarını müşteriye ulaştırmalıdır.

Çoğu açılış sayfası bu özellikleri karşılamaktadır. Ziyaretçileri genelde sayfada oyalar ve sonunda müşteri alışveriş yapması için harekete geçmektedir.Açılış sayfalarına koyacağınız yönlendirici mesajlar önemini anlayabiliriz. Müşteriye olabildiğince yardımcı olarak daha sonraki alışverişlerinde de sizin web sitenizi kontrol edebilsin.

www’de herhangi bir açılış sayfası yapmadan önce kesin olarak olması gereken şey, ziyaretçinin isteklerini karşılıyor olmasıdır. Bülten kaynaklarını arttırmak mı istiyorsunuz? Bülteninize kayıt olabilecekeleri bir CTA tasarlayın. Olabildiğince ziyaretçiyi içeriye almayı hedefleyin.

İPUÇLARI:

  1. AIDA İlkesini Kullanın:

Herhangi bir ürün ve hizmeti sergilediğiniz web sitenizde veya platforma ulaştığında gerçekleşmesi gereken olaylar zinciridir. Temel olarak adımları şunlardır:

A: Farkındalık– Ziyaretçilerin ilgilerini çekmek

B: İlgi – Müşteriye faydaları vurgulayarak göstermek

C: Arzu– Müşterilere bir şekilde o ürüne ihtiyacı olduğu hissettirmek

D: Eylem – Satın alma sürecini gerçekleştiren müşteriler

        2.Müşteriye Bir Çıkış Yolu Sunmak

Basit fikir. Açılış sayfasına CTA düğmesi dışında neredeyse hiç bir seçenek yok ise ziyaretçilerin çıkışlarını zorlayacaktır. Herhangi bir yardımcı veya yönlendirici sağlamazsanız müşteri çareyi web sitenizi kapatmakla bulacaktır. Buda sizin satış yapmanızın sekteye uğramasına sebep olacaktır.

        3.Göz Kırpma Testini Geçmesini Sağlayın

Web sitenizi ziyaret eden müşterinin ilk 3 saniyede  ilgisini çekecek bir fırsat sunmalısınız. Eğer müşteri sitenizde vakite geçiriyorsa araştırmalar yapıyorsa satış yapacaksınız. Ama ilgisi çekmeyen bir fırsat sunarsanız hem müşteriyi hem satış imkanınızı kaybedeceksiniz.

       4. Yanlış Beklentiler Yaratmayın

Açılış sayfanızda orijinal olmalısınız. Eğer müşterilerinize web sitenizde olmayan bir ürünü gösterirseniz müşteriyi heyecanlandırır ama ürünü alamazsa o zaman sizin iyi bir web site olmadığınızı düşünebilir. Her zaman doğru açılış ile elinizdeki ürünleri gösterin ve müşterilerinize yol gösterin.

 

Ankara Web Tasarım Ekibi olarak sizlere bu gün açılış sayfasının bazı püf noktalarını sunduk. Bunları uygulayarak daha güzel ve işlevsel açılış sayfaları yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.